Organizacje kart płatniczych, Visa i Mastercard zostały pozwane przez amerykańską firmę działającą w branży tworzenia, rozwoju i sprzedaży oprogramowania finansowego, Intuit. Powodem oskarżenia jest manipulowanie stawkami opłat interchange oraz naruszenie tzw. poprawki Durbina wprowadzonej w 2010 r. mająca na celu ustalenie dla największych banków na rynku amerykańskim maksymalnej stawki opłaty interchange za transakcja kartą debetową w puntach stacjonarnych.
Pozew przeciwko organizacjom kart płatniczych został złożony 19 lutego 2021 r. w sądzie federalnym Północnej Kalifornii. Firma Intuit zarzuca organizacjom zmowę cenową, w ramach której następowało manipulowanie wysokością opłat interchange bez uwzględnienia rzeczywistych kosztów. W wyniku tych działań, Intuit poniosło straty finansowe i będzie domagać się ich pokrycia w procesie procesie przed sądem federalnym. Okres odszkodowawczy, czyli czas trwania zmowy cenowej, firma Intuit określiła od sierpnia 2004 r. do teraźniejszości. Nie podano dokładnej kwoty, o której odzyskanie będzie się starał oskarżyciel. W nawiązaniu do źródła informacji, sprawa dotyczy „wielomiliardowych kwot”.
Obok zmowy cenowej i naruszenia wspomnianej poprawki Durbina, Intuit wymienia zasadę zasadę honorowania wszystkich kart (ang. „honor all cards”), jako sposób na utrzymanie kartelu. Zasada stanowi, że akceptant kart płatniczych przyjmujących transakcja w ramach organizacji Visa lub Mastercard, nie może odmówić transakcji kartą wydaną przez wybrany bank. Odmowa nie może także wiązać się z rodzajem produktu bankowego (np. karta debetowa lub kredytowa) w ramach sieci akceptacji. W związku z tak obowiązującą zasadą, według oskarżyciela, koszty interchange odgórnie regulowaniem, nie odzwierciedlają rzeczywistych kosztów, są narzucane odgórnie, a akceptant nie ma wpływu na ich wysokość (np. przez odmowę przyjęcia transakcji, która mogłaby wiązać się z opłatą interchange wyższą niż przeciętna).
Intuit zajmuje się produkcją i sprzedażą oprogramowania na potrzeby klientów z sektora finansowego. Produkty firmy, takie jak programy służące do wypełniania deklaracji podatkowych, do zarządzania wydatkami i rachunkami, bądź wspomagające księgowość w firmach, są sprzedawane za pośrednictwem stron poszczególnych marek należących do Intuit. Przedsiębiorstwo prowadzi swoją działalność w USA, Kanadzie i Indiach. Wśród oferowanych usług jest również procesowanie transakcji bezgotówkowych jako tzw. payment facilitator, czyli agencja handlowa pozyskująca nowych akceptantów i oferująca dla nich wyspecjalizowane usługi, w ramach współpracy z agentem rozliczeniowym. W kontekście wytoczonej sprawy sądowej, oskarżycielem jest zatem nie tylko firma będąca akceptantem płatności bezgotówkowych, ale także wyspecjalizowany podmiot odpowiadający za ich procesowanie.
Opłata interchange, w tym sposób jej ustalania, od dawna jest tematem wielu sporów, często stawiających pod znakiem zapytania zasadność jej dalszego obowiązywania. Najważniejszym celem opłaty jest pokrycie kosztów procesowania transakcji, na których ostateczną wysokość wpływają typ transakcji, poziom ryzyka, lokalizacja banku wydawcy karty i akceptanta, a także rodzaj karty płatniczej.
Organizacje kart płatniczych, Visa oraz Mastercard, na razie nie odniosły się do wniesionego oskarżenia.
Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się z innymi udostępniając link w mediach społecznościowych.