Współpraca śledczych na poziomie międzynarodowym, w tym jednostki z Polski, zaowocowała wytypowaniem sprawców wielokrotnych ataków typu black box mających na celu kradzież gotówki z bankomatów. 17 lipca 2021 r. zatrzymano dwóch obywateli Białorusi, którzy stoją za dziesiątkami podobnych spraw w co najmniej siedmiu krajach europejskich. Łączna kwota pieniędzy pozyskanych z działalność przestępczej to około 230 tys. EUR.
Zatrzymania dokonano w Warszawie na jednym z parkingów, gdzie sprawcy przebywali w samochodzie marki BMW. Są nimi dwaj obywatele Białorusi, 26-latek i 29-latek. Zostali zatrzymani przez policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy oraz Komendy Powiatowej Policji w Żninie. Cała akcja była koordynowana przez Europol, co pomogło w wytypowaniu winnych włamań do bankomatów.
Jak podaje oficjalny komunikat opublikowany na stronach policji, w nocy z 11/12 czerwca br. doszło do jednego z włamań do urządzenia w Barcinie. Uwagę śledczych przykuł sposób dokonania kradzieży. Złodzieje nie zastosowali jednej z częściej spotykanych metod dotarcia do gotówki polegającą na wyrwaniu bankomatu i jego kradzieży z całą zawartością lub wysadzeniu na miejscu. Białorusini zastosowali metodę, polegającą na fizycznym podłączeniu do bankomatu własnego urządzenia (tzw. black box) za pomocą przewodów, a następnie za jego pomocą wysyłaniu do bankomatu odpowiednich komend zlecających dyspozycje wypłaty gotówki. Podłączenie własnego urządzenia było możliwe po uprzednim uszkodzeniu bankomatu w miejscu pozwalającym na łatwe dotarcie do przewodów bankomatu. Nie podano szczegółowych informacji na ten temat, jednak najczęściej odbywa się to poprzez wywiercenie otworów lub stopienie części konsoli bankomatu. Kontakt służb na poziomie krajowym pozwolił na ustalenie, że w Polsce miało miejsce co najmniej 7 podobnych kradzieży.
Następnie w ramach jednostki operacyjnej EMPACT (Europejska Multidyscyplinarna Platforma Przeciwko Zagrożeniom Przestępczym), która działa w strukturach Europolu, udało się wytypować sprawców oraz m.in. pojazd, którym się przemieszczali. EMPACT zapewniło wsparcie administracyjne i logistyczne zmierzające do zwalczania przestępczości. W skład tej jednostki weszli policjanci z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Czech, Słowacji, Holandii i Danii, a do ich spotkania doszło w Hadze, siedzibie Europolu. Śledczy z tych państw, włączając Polskę, zapewniali ciągły rozwój i analizę danych wywiadowczych. Jak się okazało, celem obywateli Białorusi były bankomaty tej samej marki i modelu. Informację podaje EAST (Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Bezpiecznych Transakcji) w swoim komunikacie prasowym, dostępnym pod tym linkiem. Nieoceniona okazała się również współpraca śledczych z producentem urządzeń.
Podczas zatrzymania zabezpieczono dowody, które mogą pomóc w pełnym rozpracowaniu sposobu działania sprawców oraz sprawdzić inne informacje pozyskane w toku śledztwa. Zabezpieczono odzież, telefony, laptopy i inne narzędzia, których prawdopodobnie użyto o chwili przeprowadzania włamań do bankomatów. Jak podaje Policja w swoim komunikacie, ustalono kwoty, które mogły stać się łupem zatrzymanych Białorusinów. Na terenie Polski mogli oni dokonać włamań, z których pozyskane pieniądze mogą sięgać blisko 600 tys. zł. Z kolei na terytorium innych państw europejskich, sprawcy mogli pozyskać ze swojej działalności przestępczej ok. 100 tys. EUR. Aktualnie sprawa jest rozwojowa. Sprawdzane są wszystkie wątki i nawiązania do innych, podobnych kradzieży. Policji udało się ustalić, że są oni sprawcami nie tylko kradzieży pieniędzy z bankomatu w Barcinie, ale także mogą być winni 13 innych włamać z podobnym scenariuszem. W toku śledztwa moją pojawić się kolejne sprawy, z którymi Białorusini mają związek lub są ich bezpośrednimi sprawcami.
Fot. Freepik
Źródło:
KPP w Żninie
Zabierz głos w dyskusji