Napływ uchodźców do Europy Zachodniej powoduje konieczność poszukiwania nowych rozwiązań na problem transferu świadczeń socjalnych do kraju ich pochodzenia. Pod koniec stycznia w Niemczech uzgodniono realny plan na ograniczenie takich transferów, a tym samym wsparcie lokalnej gospodarki przez zatrzymanie wypłaconych środków w kraju. Rozwiązaniem jest lokalna karta płatnicza. Nad podobnym projektem aktualnie debatuje Austria oraz Szwajcaria, gdzie nie podjęto jeszcze żadnego planu działania w tym zakresie.
Uchodźcy w Niemczech będący na etapie ubiegania się o azyl lub których pobyt jest oznaczony statusem „tymczasowo zaakceptowany”, otrzymają debetową kartę płatniczą zamiast gotówki. Wydawanie kart rozpocznie się w okresie letnim lub jesiennym. Terminy nie są jeszcze znane na ten moment. Karta umożliwi dostęp do pieniędzy wypłacanych w ramach programów wsparcia socjalnego tym osobom. Użycie karty będzie ograniczone terytorialnie na obszarze Niemiec. Oznacza to wyłączenie karty z użycia także w innych krajach Unii Europejskiej. Posiadacz takiej karty będzie mógł przeznaczać otrzymane środki na zakup jedzenia, lekarstw lub ubrań.
Zostanie stworzona dedykowana aplikacja mobilna, w której uchodźcy będą mogli sprawdzić jedynie aktualne saldo i historię transakcji. Co prawda do karty będzie przypisane konto techniczne do obsługi transakcji, jednak w praktyce uchodźcy posługujący się taką kartą nie będą mogli wykonywać żadnych przelewów na inne rachunki bankowe, zarówno krajowe jak i zagraniczne. Pozwoli to na ograniczenie transferu środków do krajów pochodzenia uchodźców, co może być zachętą dla innych potencjalnych uchodźców do pojęcia próby przedostania się do Niemiec. Dodatkowo pomysł z lokalną kartą płatniczą ograniczy źródło finansowania dla przemytników, którzy mogą być opłacani częściowo ze świadczeń socjalnych.
Według dostępnych informacji podanych przez portal Bild, 14 z 16 krajów związkowych porozumiało się w sprawie ustalenia wspólnych ram działania w sprawie wdrożenia karty płatniczej dla uchodźców. Jedynie Bawaria i Meklemburgia-Pomorze Przednie zdecydowało o wdrożeniu projektu według własnego pomysłu. Warunki korzystania z karty płatniczej mogą się różnić nieznacznie, w zależności od kraju związkowego. Dostępna będzie wypłata niewielkiej ilości gotówki w bankomatach z użyciem karty lokalnej. Dokładne limity będą określane przez każdy z krajów związkowych. Karta dla uchodźców będzie posiadała neutralny wygląd, bez szczególnego oznaczenia pozwalającego na identyfikację posiadacza karty jako osobę ubiegającą się o azyl.
W niektórych gminach niemieckich planuje się uruchomienie projektów pilotażowych, które pozwolą na wyciągnięcie pierwszych wniosków po wdrożeniu testowym. Pozwoli to na uniknięcie błędów po wdrożeniu na obszarach obejmujących cały kraj związkowy. Powołując się na Bild, premier Bawarii zamierza w ciągu miesiąca uruchomić pilotaż lokalnej karty płatniczej w czterech gminach tego landu pod nawą „Bayern Card”. Warto także wspomnieć, że wśród organizacji humanitarnych pojawiły się głosy krytyczne w stosunku do pomysłu specjalnej karty płatniczej dla uchodźców. Według tych organizacji takie działania mogą prowadzić do dyskryminacji, a lepszym rozwiązaniem byłoby umożliwienie tym osobom otwarcie podstawowego rachunku bankowego. W Austrii i Szwajcarii aktualnie trwa dyskusja na poziomie politycznym w temacie wdrożenia podobnych kart płatniczych śladem Niemiec.
Karta lokalna, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia wydawcom na wprowadzenie ograniczeń terytorialnych. Oznacza to, że posiadacz takiej karty może dokonywać płatności wyłącznie na przypisanym do karty obszarze (np. wybrane miasto czy jak w tym przypadku – kraj związkowy). Ponadto ograniczenia mogą być bardziej zawężone, np. poza wskazanym obszarem, płatność kartą lokalną będzie możliwa wyłącznie w wybranych rodzajach sklepów, a niektóre typowe funkcje karty płatniczej mogą być niedostępne. Zakres modyfikacji jest szeroki, a o ich zakresie decyduje wydawca karty.
Źródło: Bild, Zdjęcie: Pixabay