Bez względu na to czy jesteś osobą, która dopiero zaczyna się interesować transakcjami kartowymi czy może twoja praca jest związana w jakimś stopniu z tym zagadnieniem i szukasz publikacji, które pomogą usystematyzować zdobyte informacje, a może poszerzyć wiedzę o nowe kierunki, to w tym artykule znajdziesz podpowiedź. Jest nią książka „The Anatomy of the Swipe: Making Money Move”, z którą własnie się zapoznałem i chciałbym napisać kilka słów na jej temat. W książce znajdziemy wszystkie najważniejsze informacje o mechanizmach, które zachodzą w momencie użycia przez nas karty płatniczej. W sposób obrazowy, logiczny i ujmujący kluczowe aspekty, książka ta jest doskonałą pozycją wyjściową do dalszego poszukiwania i zagłębiania się w procesy oraz technologie tworzące system, który dzisiaj pozwala nam niemal całkowicie zrezygnować z użycia gotówki.
Autorem książki jest Ahmed Siddiqui, osoba posiadająca wieloletnie doświadczenie w branży fintech. Aktualnie związany z Branch, startup wydający karty debetowe oraz pomagający z zarządzaniu wydatkami służbowymi w firmach działających na rynku amerykańskim za pomocą dedykowanej aplikacji. Pozycję możemy zakupić od początku kwietnia bieżącego roku czyli jest dostępna na rynku od niespełna miesiąca i zdobywa pierwsze pozytywne oceny. Książka powstała dzięki wsparciu finansowemu w ramach platformy crowdfundingowej Indiegogo. Praktyka autora w branży kartowej przełożyła się na powstanie książki, która w swojej nazwie nawiązuje do najbardziej charakterystycznego, a jeszcze do niedawna jedynego wizerunku posiadacza karty w Stanach Zjednoczonych płacącego za zakupy w sklepie stacjonarnym. Oczywiście mam na myśli przeciąganie kartą kredytową w terminalu płatniczym z użyciem paska magnetycznego oraz złożeniu podpisu na wydruku z urządzenia. Zdecydowana większość posiadaczy kart nie zastanawia się nad technicznymi aspektami funkcjonowania płatności bezgotówkowych. W przeciągu 2-3 sekund średniego oczekiwania na odpowiedź terminala o akceptacji bądź odrzuceniu transakcji ma miejsce komunikacja z pozostałymi stronami systemu płatniczego. Ahmed Siddiqui wyjaśnia krok po kroku co dokładnie się dzieje od momentu użycia karty płatniczej. Robi to w sposób, który ułatwia zrozumienie przekazu. Język użyty w książce jest zrozumiały dla każdego, kto na co dzień płaci kartą, zarówno w Internecie jak i w fizycznym punkcie sprzedaży. Omawiane zagadnienia opatrzone są humorystycznymi ilustracjami, które ułatwiają zorientowanie się w poruszanym temacie.
Dla kogo dokładnie jest ta książka i co w niej znajdziemy? Odpowiadając na pierwszą cześć postawionego pytania, odbiorcą książki może być każdy, kto w minimalnym stopniu interesuje się płatnościami kartą. Zarówno czytelnik zajmujący się w swojej pracy np. sprzedażą, której nieodłącznym elementem są terminale płatnicze i przyjmowanie płatności, ale także czytelnik bardziej zaznajomiony z poruszaną tematyką znajdzie dla siebie interesujące fragmenty. Dużą zaletą książki jest wspomniana forma przekazu. Autor na podstawie jednej historii dobudowuje kolejne scenariusze hipotetycznych sytuacji, które mogą się wydarzyć po stronie posiadacza karty, jak i firmy sprzedającej pączki na wynos, której właściciel ostatecznie decyduje się na wydanie własnych kart biznesowych w ramach współpracy z bankiem. Oczywiście są to historie wykreowane na potrzeby stworzenia przyjemniejszego odbioru treści dla czytelnika. Dzięki temu zabiegowi książka po prostu nie jest monotonna.
„The Anatomy of the Swipe” nie jest synonimem typowej encyklopedii, nie wchodzi w aspekty ściśle techniczne. Opisuje jedynie schematy działania płatności bezgotówkowych, a sposób na ich przedstawienie jest interesujący. W książce znajdziemy wszystkie najważniejsze procesy, które zachodzą od interakcji karty z czytnikiem terminala płatniczego (lub sklepu internetowego), a przede wszystkim jej tytułowego przeciągnięcia, włożenia lub zbliżenia. Autor opisuje proces autoryzacji transakcji przy jednoczesnym zaznaczeniu różnic pomiędzy systemami pojedynczej oraz podwójnej komunikacji (ang. single message system oraz dual message system). Znajdziemy tutaj także wprowadzenie do chargebacku czyli obciążenia zwrotnego. Ahmed Siddiqui nie zapomniał wspomnieć również o tym jak istotny w całym procesie jest etap wstępnej weryfikacji nowego merchanta (ang. Know Your Customer), a kończąc na przedstawieniu możliwości wydania własnej karty płatniczej (w ramach programów partnerskich) oraz w jakich sytuacjach może się to okazać niezbędne.
Książka opisuje schemat działania płatności bezgotówkowych pod kątem rynku amerykańskiego, w tym inne formy poza kartowych systemów rozliczeń pozbawionych gotówki. Dla czytelników, którzy nie mają z tym zagadnieniem zbyt wiele wspólnego, ta część może zostać potraktowana jako ciekawostka. Niemniej jednak dla osoby, która interesuje się otoczeniem fintech, ten element także może być warty uwagi. Jak już wspomniałem na początku, autor posiada bogate doświadczenie w branży. Jak przeczytamy na pierwszych stronach o splocie okoliczności, które ukierunkowały jego ścieżkę zawodową, dowiemy się że rozpoczął swoją przygodę z niewielkim zasobem informacji o funkcjonowaniu branży. Kolejne doświadczenia zawodowe, o czym także wspomina w swojej książce, pozwoliły na wydanie Anatomii Przeciągania. Autor często przywołuje projekty, w których uczestniczył i wspomaga się nimi opisując poszczególne segmenty książki. W pewnym momencie czytania miałem wrażenie, że pozycja jest przy okazji formą lokowania produktu. Do ostatniej strony na akceptowalnym poziomie. Jest to oczywiście tylko moja opinia.
Tytuł: | The Anatomy of the Swipe: Making Money Move |
Autor: | Ahmed Siddiqui |
Tematyka | Ramowe ujęcie działania płatności bezgotówkowych |
Data wydania: | 8 kwietnia 2020 r. |
Język: | Angielski |
Liczba stron: | 201 |
Wydawnictwo: | New Degree Press |
Podsumowanie
The Anatomy of the Swipe: Making Money Move
4.5
Ocena
Podsumowując Ahmed Siddiqui wykonał dobrą pracę publikując „The Anatomy of the Swipe: Making Money Move”. Adresatem książki może być każdy, kto interesuje się tematyką płatności bezgotówkowych. Pozycja zdecydowanie do polecenia dla początkujących. Język oraz forma przekazu ułatwiają zrozumienie. Dla nieco bardziej wtajemniczonych, w książce można odnaleźć dla siebie interesujące aspekty działania struktury płatności kartowych i uzupełnić wiedzę w oparciu o zewnętrzne źródła.
PLUSY
- logiczny układ tematów
- zrozumiały język
- opisanie procesów przy pomocy wykreowanych sytuacji
- ilustracje w książce
- wprowadzenie do tematyki płatności bezgotówkowych bez wgłębiania się w aspekty techniczne
MINUSY
- wrażenie lokowania produktu wybranych firm
- odbiorcą może być także czytelnik zaznajomiony z tematyką płatności bezgotówkowych, jednak wybór interesujących treści będzie ograniczony
Ocena końcowa
-
Liczba gwiazdek