Apple Pay Later, pod taką roboczą nazwą będzie działać płatność odroczona od Apple. Bloomberg informuje o trwających pracach i podaje najważniejsze cechy nowej usługi. Nie podano lokalizacji, w których opcja zapłaty z systemie ratalnym będzie dostępna, jednak najprawdopodobniej będzie to dotyczyło wyłącznie rynku amerykańskiego. Być może Apple zdecyduje się na wdrożenie usługi również na pozostałych rynkach.
Bez wątpienia płatności odroczone zyskują coraz więcej zwolenników. Wiele firm widzi w tym segmencie potencjalne źródło przychodu i próbuje zaznaczyć swoją obecność prezentując własną odsłonę usługi. W przypadku Stanów Zjednoczonych prym wiodą Affirm oraz PayPal. Nie do końca wiadomo czy Apple zamierza dołączyć do tego grona, czy może jest to ukłon w stronę posiadaczy urządzeń tego producenta. Widząc rosnące zapotrzebowanie na tę usługę, prawdopodobnie Apple nie chce pozostawać w tyle i zamierza oferować także płatności odroczone pod własnym logo. Istnieje jednak grupa osób niezdecydowanych, które nadal preferują płatności z wykorzystaniem tradycyjnej karty. Jak zaznacza autor artykułu źródłowego, celem wdrożenia nowej formy płatności może być również zachęcenie właśnie tej grupy do sięgnięcia po Apple Pay. Od każdej transakcji, Apple otrzymuje pewien procent dla siebie. Warto wspomnieć, że w skali roku ze świadczenia płatności za pośrednictwem swojej dedykowanej aplikacji, Apple otrzymuje rocznie ponad 50 mld dolarów.
Jak przedstawia się oferta płatności odroczonych bazując na ujawnionych informacjach? Otóż Apple zamierza podjąć w tym zakresie współpracę z bankiem Goldman Sachs. Bank ten będzie pełnił rolę pożyczkodawcy, finansując udzielone kredyty na zakupy w trybie odroczonym. Skorzystanie z tej formy płatności nie będzie ograniczone wyłącznie do klientów tego banku. Skorzystanie z usługi będzie dostępne również dla posiadaczy kart płatniczych wydanych przez inne banki, przy czym wspomniany Goldman Sachs pozostaje pożyczkodawcą bez względu na wydawcę karty.
Podobnie jak konkurencja, Apple Pay Later zaoferuje okres bezodsetkowy rozłożony na cztery raty. W tym wariancie zakup jest rozłożony na raty o jednakowej wysokości płatne w odstępie dwutygodniowym każda. Jeżeli klient wywiąże się z tego zobowiązania bez opóźnień w spłacie, to wówczas wszystkie raty będą nieoprocentowane. Ten wariant został określony pod nazwą „Apple Pay in 4”. Druga możliwość zakłada wybór wielomiesięcznych rat oprocentowanych. Nie podano więcej informacji na ten temat. Jednak co istotne, Apple Pay Later będzie dostępne zarówno w e-commerce jak i sklepach stacjonarnych.
Zarządzanie płatnością odroczoną będzie się odbywać z poziomu aplikacji Apple Wallet. Podobnie aktywacja usługi – będzie możliwa za pomocą tej samej aplikacji. Klient zainteresowany płatnościami odroczonymi zostanie poproszony o utworzenie nowego konta. Rejestracja będzie wymagała akceptacji ze strony Apple. Dodatkowo skorzystanie z usługi będzie możliwe po uprzednim udostępnieniu w Apple Wallet skanu ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość.
Apple Pay Later jest nadal na etapie prac. Warunki i dotychczas wdrożone rozwiązania mogą jeszcze ulec zmianie. Data wdrożenia usługi nie została podana.
Fot. Pixabay
Źródło:
Bloomberg