Gracze inwestują w swoje hobby, a dla wybranych jest to sposób na życie. Zakupy kolejnych gier video, sprzętu niezbędnego do uruchomienia nowych tytułów, prasa branżowa, a także gadżety oraz eventy popularyzujące tę formę rozrywki. Wszystko to sprawia, że gracze stali się grupą potencjalnych klientów dla banków komercyjnych. Tym razem mBank zachęca graczy niebędących klientami do skorzystania z nowej oferty otwarcia rachunku osobistego i przypisanej do niego karty debetowej. Propozycja zapewnia dodatkowe benefity dedykowane graczom. Więcej na ten temat, a także o innych produktach bankowych kierowanych do świata gamingowego, o tym jak ważni stali się gracze dla sektora bankowego przeczytasz w dalszej części tego wpisu.
W Polsce w 2020 r. mieliśmy ok. 16 mln użytkowników gier video. Dane podaje Newzoo, firma specjalizująca się w analizie tego segmentu rozrywki elektronicznej. Raport nie jest dostępny w domenie publicznej, jednak na tę liczbę powołuje się inna publikacja, The game industry of Poland — Report 2020, sporządzona przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z innymi podmiotami. W raporcie poddano analizie rynek rodzimy. Wartość rynku konsumenckiego gier video w Polsce to aż 596 mln USD, natomiast rynek profesjonalnych rozgrywek, czyli e-sportu wynosi 11,5 mln USD. Polska jest wymieniana jako jeden z liczących się rynków na świecie pod względem obecności firm tworzących gry video, jak i przychodów ze sprzedaży gier. W całościowym ujęciu nie zajmujemy topowych pozycji, jednak liczby nadal robią wrażenie.
Gry wideo stały się formą spędzania wolnego czasu, hobby, dla niektórych wręcz pasją i źródłem dochodu lub wszystkim po trochu. W Internecie działają prężnie portale informacyjne, które donoszą o nowościach ze świata gier, jest rozwinięty rynek prasy, powstają programy telewizyjne, czy wręcz całe kanały telewizyjne o grach. Nic więc dziwnego, że banki widzą potencjał w tej branży. Kamieniem milowym było objęcie w 2018 r. pierwszego globalnego partnerstwa przez Mastercard w rozgrywkach League of Legends. Poza ogólną promocją e-sportu przez sygnowanie kolejnych spotkań logiem tej organizacji płatniczej i wielu akcji promocyjnych związanych z tak popularną dzisiaj serią e-sportowych wydarzeń, powstał interesujący produkt bankowy. Oczywiście mam na myśli kartę płatniczą, tzw. co-branded, skierowaną do pasjonatów wspomnianej gry LoL. Karta powstała w ramach współpracy z twórcą tej gry, firmą Riot Games. Projekt ruszył w 2019 r. i był dostępny dla członków Mastercard, czyli banków wydających karty w wybranych krajach. Wśród nich znalazła się Polska. Taką kartę oferuje kilka banków w kraju i w zależności od banku, gracz otrzymuje różne benefity, które skupiają się wokół świata gamingowego.
Kilka dni temu swoją ofertę zaprezentował mBank. Produkt nie jest ściśle kierowany do wspomnianego tytułu, ale dla wszystkich graczy skupionych wokół rozrywki elektronicznej. We współpracy z platformą marketplace, g2a.com, nowy klient banku otrzyma bezpłatny dostęp do G2A Plus na rok, a także jedną darmową grę w miesiącu. Dodatkowo mBank proponuje zwrot w wysokości 100 zł za dodatkową aktywność na koncie. Warunki? Tylko dla nowych klientów w wieku od 13 do 24 lat w przypadku wyboru oferty eKonto możliwości lub powyżej 18. roku życia wybierając eKonto osobiste. Oferta obowiązuje do ostatniego dnia czerwca, a liczba kont objętych promocją jest limitowana do 5 tys. pierwszych klientów. Obowiązują dodatkowe warunki. mBank w swoim komunikacie informuje, że z darmowej subskrypcji na stronie G2A skorzystają klienci, którzy w miesiącu otwarcia rachunku lub kolejnym, wykonają co najmniej 5 transakcji kartą debetową przypisaną do rachunku, plus 1 transakcję BLIK. Z kolei zwrot 100 zł zostanie przyznany po otrzymaniu bezpłatnej subskrypcji, jeżeli w kolejnym miesiącu klient powtórzy taką samą liczbę transakcji, tj. 5 x kartą i 1 x BLIK.
Warto wspomnieć o jeszcze jednej ciekawej informacji w kontekście rozwiązań bankowych skierowanych do miłośników gier video. Kilka dni temu wspomniany Riot Games zapowiedział wydanie własne karty kredytowej. Informacja na ten temat pojawiła się w The Wall Street Journal. Dla graczy, którzy zdecydują się na skorzystanie z propozycji producenta gry, przewidziano możliwość otrzymania punktów wymiennych na płatną zawartość w grze, w zamian za aktywne korzystanie z karty. Możliwość złożenia wniosku o kartę będzie dostępna już pod koniec 2021 r. Nie ma dokładnych informacji czy propozycja dotyczy wyłącznie LoL, czy także innych pozycji dostępnych w portfolio tego producenta gier video. Nie podano również informacji w ramach której organizacji płatniczej będą wydawane karty, ani z którym bankiem Riot Games będzie współpracować. Wiadomo jedynie, że nowa propozycja będzie dostępna jedynie na rynku amerykańskim.
Wracając jednak do rynku krajowego i kart co-branded, dla przypomnienia, gracze już wcześniej dostali propozycję dedykowanych kart płatniczych od innych banków. Rozwiązanie skierowane do graczy posiada nie tylko mBank, ale także inne banki komercyjne jak np. Alior Bank czy Getin Bank. Oczywiście warunki przystąpienia i benefity wynikające z posiadania oraz korzystania z takiej karty znacząco się różnią od siebie. Ważny jest sam fakt, że kolejne banki wychodzą ze swoją propozycją skierowaną właśnie do tej grupy potencjalnych klientów, w której dostrzegają korzyści.
Środowisko graczy gier video to często pasjonaci, którzy nierzadko wydają duże kwoty na ulepszenie posiadanego sprzętu do uruchomienia coraz bardziej wymagających tytułów. Jak każda społeczność, także wśród graczy są jednostki, które chcą się wyróżniać. Istnieją marki wręcz stworzone z myślą o graczach. Jedną z nich jest Razer, singapursko-amerykański producent i dystrybutor elektroniki oraz akcesoriów niezbędnych w świecie gracza. Marka mająca swoich klientów na całym świecie i kojarzona przez zdecydowaną większość regularnych miłośników gier video. Także Razer jest jedną z tych firm, które dostrzegają potrzebę zaoferowania czegoś więcej dla swoich odbiorców. Mowa oczywiście o usługach finansowych. W październiku 2020 r. Razer ogłosił, że wspólnie z Visą pracuje nad kartą przedpłaconą, której odbiorcą będzie właśnie gracz. Powstały dwa warianty karty, standardowy oraz premium. W tym drugim przypadku klient dostaje kartę z logo Razer, które podświetla się na kolor zielony w chwili dokonywania zapłaty na terminalu płatniczym. Nie trzeba dodawać, że światła LED są jednym z elementów oświetlenia, po które gracze chętnie sięgają, aby upiększyć swój sprzęt. W dniu pisanie tego tekstu, oferta kart przedpłaconych od Razer jest nadal w fazie beta. Z informacji dostępnej na stronie internetowej firmy dowiadujemy się także, że dostępność usługi będzie ograniczona do Singapuru.
Podsumowując, świat gier video, to ogromny rynek i oddana rzesza pasjonatów, którzy spędzają długie godziny nad tą formą elektronicznej rozrywki. Nic dziwnego, że usługi bankowe także dostrzegają tutaj potrzebę zaznaczenia swojej obecności i oczywiście możliwość pozyskania nowego klienta. Gracz kuszony propozycją uderzającą bezpośrednio w jego hobby, będzie płacił kartą z wizerunkiem ulubionej postaci ze świata wirtualnego, a przy tym otrzyma dodatkowe korzyści, takie jak punkty wymienne na przedmioty lub inne formy ulepszeń w grze. O sile polskiego rynku gier video może świadczyć fakt, że w 2020 r. doszło do niecodziennej sytuacji na Giełdzie Papierów Wartościowych. Wszystkim dobrze znany CD Projekt, firma zajmująca się produkcją gier video, był w pewnym momencie spółką z największą kapitalizacją.
Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się z innymi udostępniając link w mediach społecznościowych.
Zabierz głos w dyskusji