Europejski Bank Centralny wydał dzisiaj publikację, w której zwraca uwagę na ryzyko jakie niesie ze sobą zlecanie zadań operacyjnych przez banki do firm zewnętrznych. Outsourcing pomaga optymalizować koszty i zwiększa elastyczność działalności, jednak wiąże się z nieodłącznym ryzykiem. Zależność operacyjna banków od firm zewnętrznych rośnie z każdym rokiem, co jednocześnie zwiększa prawdopodobieństwo ewentualnych strat związanych z przerwaniem ciągłości usługi. Niekiedy może powodować naruszenia danych przekazywanych w ramach współprac banków z podmiotami zewnętrznymi.
W komunikacie zawarto ostrzeżenie dla banków nadzorowanych przez EBC, by eliminować słabe punkty wynikające z rosnącej zależności operacyjnej od dostawców zewnętrznych. Od 2020 r. EBC prowadzi rejestr outsourcingu zlecanego przez nadzorowane banki. Z analizy danych w rejestrze wynika, że 30% budżetu łącznie przeznaczanego na zadania zlecone koncentruje się wokół 10 głównych dostawców usług. Większość z tych podmiotów ma swoją siedzibę poza UE. Jak zauważa EBC, delegowanie zadań do tych samych firm prowadzi do specyficznego i systemowego ryzyka koncentracji.
W przypadku zadań krytycznych, 50% to zadania zlecone na stałe w ramach obowiązującej umowy pomiędzy stronami, a pozostała połowa to zadania krytyczne zlecone tymczasowo. 20% umów stanowią zadania, które bank nie będzie w stanie wdrożyć ponownie po swojej stronie w celu zachowania ciągłości. Z kolei 5% umów to zadania, których nie będzie w stanie wykonywać także inna firma zewnętrzna w przypadku jakichkolwiek komplikacji. 22% zlecanych na zewnątrz usług krytycznych wykonywanych jest spoza obszaru UE. Głównie tymi krajami są Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Szwajcaria oraz Indie. Przy tym warto wspomnieć, że 70% wszystkich umów outsourcingowych obejmuje przetwarzanie danych osobowych.
Dodatkowo, EBC zbadał kwestie oceny ryzyka umów outsourcingowych przez banki. W swoim komunikacie bank centralny stwierdził, że 10% umów obejmujących zadania krytyczne nie jest zgodna z odpowiednimi przepisami. W tym procencie znajdują się także takie umowy, które nie są poddawane audytowi. Jednocześnie EBC zapewnia przeprowadzanie dalszej kontroli umów. Ma to na celu zachowanie odporności operacyjnej całego systemu finansowego.
Źródło: EBC, Fot. Unsplash
Zabierz głos w dyskusji