Strive, neobank z Londynu, ma własne rozwiązanie pomagające budować odpowiednią postawę w poznawaniu wartość pieniędzy przez dziecko oraz jak rozsądnie nimi dysponować. Propozycją od londyńskiego fintechu jest świnka skarbonka. Z pozoru tradycyjna skarbonka, jednak w rzeczywistości wykracza daleko poza ramy oszczędzania, jakie przychodzi nam na myśl. Jest to przedmiot wyposażony w ekran wyświetlający aktualne saldo zgromadzonych oszczędności. Ale żeby było ciekawiej, środki są gromadzone w kryptowalucie. O tym jak działa ten wynalazek, przeczytasz w dalszej części tego wpisu.
Oszczędność jest cechą, którą nabywa się od najmłodszych lat. Taką postawę kształtuje się przez odpowiednie nawyki. Wpływ na podejście do pieniędzy w dużym stopniu, jeśli nie najważniejszym, mają rodzice. Nauka oszczędności może znaleźć się w kręgu zainteresowania nowych technologii. Tak też się stało w przypadku Strive, który stworzył bardziej uwspółcześniony model oszczędzania dla najmłodszych. Wspomniana świnka skarbonka zawiera niewielkich rozmiarów ekran dotykowy oraz komunikuje się ze smartfonem rodzica. Ekran wyświetla aktualne saldo zebranych oszczędności oraz dodatkowe informacje. Rodzic z pozycji dedykowanej aplikacji zainstalowanej w swoim smartfonie może na przykład zlecać zadania swojemu dziecku, których wykonanie jest premiowane i odpowiednio powiększa stan salda. Istnieje również możliwość przyznania bonu (np. jako prezent urodzinowy). Ponadto taki bonus może przyznać nie tylko rodzic ze swojego smartfonu, ale także pozostała rodzina lub znajomi po zainstalowaniu aplikacji Strive w swoich urządzeniach i połączeniu z głównym portfelem. Ponadto rodzic może ustalić wysokość kieszonkowego i cykl naliczania, w celu ustawienia odpowiednika zlecenia stałego. Dzięki temu kieszonkowe będzie się naliczać w stałej kwocie i co najważniejsze, bez opóźnień. Skarbonki będą dostępne w kilku wariantach, klasycznym czyli świnki, jednorożca oraz astronauty.
W tej części będzie najciekawsza informacja. Całe założenie oparte jest na elektronicznej portmonetce z kryptowalutami. Oznacza to, że wszystkie oszczędności przyznane lub osiągnięte przez dziecko, są podane w kryptowalucie. Oczywiście świnka skarbonka posiada możliwość prezentowania oszczędności w USD, GBP, EUR oraz 30 innych walutach. Niestety, nie doszukałem się potwierdzenia wszystkich walut, w tym informacji czy wśród nich znajdują się złotówka. Niemniej jednak taka opcja zawiera w sobie kolejną wartość edukacyjną. W ten sposób dziecko uczy się, że wartość pieniądza jest zmienna, w zależności od obowiązującego kursu wymiany. Na stronie internetowej projektu, w dniu tego wpisu znajduje się informacja, że aplikacja będzie współpracować z dwoma portfelami kryptowalut i są to Coinbase oraz Metamask. Rodzic, który zdecyduje się na rozwiązanie od Strive, powinien posiadać konto w jednym z wymienionych portfeli, które następnie należy połączyć odpowiednio z aplikacją dedykowaną do obsługi świnki skarbonki. Aplikacja będzie obsługiwać urządzenia z Android oraz iOS.
Na razie Strive skupi na rozwoju swojego produktu w Anglii. Dystrybucja będzie się odbywać przez stronę internetową projektu, w późniejszym etapie także przez sklepy stacjonarne po zawarciu umów z partnerami oraz za pośrednictwem marketplace (prawdopodobnie Amazon). W kolejnym etapie na liście krajów pojawią się Stany Zjednoczone oraz Australia. Aktualnie cena skarbonki wynosi 149 USD. Samo zamówienie produktu jest możliwe do wielu krajów. Na dzień tego wpisu, Polska znajduje się na liście krajów dostawy. Niestety, wysyła będzie możliwa dopiero od sierpnia br. Strive przyjmuje zamówienia jedynie przedpremierowo. Projekt nie został jeszcze ukończony, a usługa jest testowana na wybranych klientach. Zgodnie z informacją podaną w stopce strony internetowej, Strive nie posiada jeszcze licencji instytucji pieniądza elektronicznego niezbędnej do świadczenia swoich usług i bycia pełnoprawnym neobankiem. Nie do końca wiadomo czy Strive będzie wydawał karty debetowe / przedpłacone do konta we współpracy z partnerem czy też wypłata środków (w tym dysponowanie nimi) będzie możliwa wyłącznie przez zlecenie przelewu. Szczegóły oferty będą znane za kilka miesięcy.
Strive jest stosunkowo młodym projektem. Pomysł nauki oszczędzania skierowany do najmłodszych przy wykorzystaniu nowych technologii został stworzony przez australijski startup GoSave w ramach finansowania społecznego. Pierwotnie projekt nie przewidywał wykorzystania kryptowalut. Ten element został dodany przez Strive po przejęciu. Pomysł ze świnką skarbonką działa w ramach tzw. white label. Oznacza to, że Strive jest otwarty na współpracę z innymi podmiotami na rynku (np. banki), które chciałyby wdrożyć podobne rozwiązanie do swojej oferty i pod własnym szyldem.
Fot. Pixabay
Źródło:
Finextra
Zabierz głos w dyskusji