Od 10 marca br. można zamawiać karty wpłatnicze, które pełnią funkcję terminala płatniczego. Nowość na rynku płatności bezgotówkowych zaprezentowała platforma crowdfundingowa zrzutka.pl. Rozwiązanie polega na przekazywaniu pieniędzy bezgotówkowo na określoną zbiórkę. Kartę może otrzymać zarówno przedsiębiorca jak i klient indywidualny.
Karta wpłatnicza to tzw. NFC tag czyli moduł w postaci i wymiarach tradycyjnej karty płatniczej, wykorzystujący technologię komunikacji radiowej krótkiego zasięgu. Jest to powszechnie stosowana technologia w urządzeniach mobilnych takich jak smartfony, do płatności zbliżeniowych. Autorzy projektu zadbali o wyjście na wypadek, gdyby smartfon lub inne urządzenie, którym zamierzamy dokonać zapłaty nie obsługiwało NFC. W takiej sytuacji umieszczono na karcie również kod QR, którego użycie spowoduje dokładnie taką samą reakcję na urządzeniu jak w przypadku użycia NFC.
Jak to działa? Każdy kto chciałby przekazać pieniądze okazicielowi takiej karty wystarczy, że zbliży do niej swoje urządzenie wyposażone w NFC lub zrobi zdjęcie kodu QR umieszczone na karcie, za pomocą aplikacji odczytującej kody. W efekcie na ekranie pojawi się przeglądarka internetowa i załaduje strona internetowa zbiórki. Można tam wybrać kwotę oraz sposób zapłaty, wśród nich pay-by-link, Google Pay czy BLIK. Wybierając sposób płatności, możemy zrealizować zapłatę a środki trafiają do salda przypisanej zbiórki. Zgodnie z informacją na stronie zrzutka.pl, karta wpłatnicza może być przypisane do tylko jednej zbiórki. Oznacza to, że utworzona zbiórka jest formą cyfrowego portfela lub rachunku technicznego, na którym gromadzone są środki zebrane w ramach zbiórki.
Zrzutka.pl w swoim komunikacie podaje, że rozwiązanie jest skierowane do przedsiębiorców i osób prywatnych. Wpłaty są bezprowizyjne. Wydanie karty kosztuje 29,94 zł plus wysyłka. Korzystanie z karty jest objęte stałą opłatą w wysokości 4,99 zł pobieraną z salda przypisanej do zrzutki karty wpłatniczej co 30 dni. Warto dodać, że pierwsze 6 miesięcy korzystania z usługi jest zwolnione z opłaty. Jeżeli zbiórka nie posiada wystarczających środków na pokrycie wspomnianej opłaty, wówczas karta wpłatnicza zostaje zdezaktywowana. Właściciel zbiórki może w dowolnym momencie reaktywować swoją kartą wpłatniczą opłacając należność.
Fot. Freepik
Źródło:
zrzutka.pl
Zabierz głos w dyskusji