Revolut przechodzi na licencję bankową wydaną przez Bank Litwy. Fintech otrzymał wspomnianą licencję już w grudniu 2018 roku, jednak dopiero teraz postanowił z niej skorzystać. Revolut dotychczas kojarzony jako instytucja pieniądza elektronicznego będzie świadczyć usługi bankowe jako wyspecjalizowany bank. Na razie zmiana dotyczy tylko rynku litewskiego. Około 300 tys. klientów, których Revolut zgromadził na Litwie, otrzymało możliwość kontynuacji współpracy w ramach licencji bankowej. Zmiana oznacza większe możliwość rozwoju oraz wprowadzenie do oferty nowych usług finansowych.
Informację o zmianie statusu Revolut przekazał Finextra. Zgodnie z przekazem przejście na obsługę w zakresie licencji bankowej dla aktualnych klientów na Litwie umożliwia aplikacja mobilna. Z poziomu aplikacji klienci mogą dokonać zmiany, dzięki czemu ich rachunek bankowy zyska nowe przywileje. W szczególności zgromadzone środki zostaną objęte systemem gwarantowania depozytów. W treści wiadomości nie wynika, żeby przejście miało formę obligatoryjną. Wraz ze zmianą podstawy funkcjonowania, Revolut będzie w stanie zaoferować więcej usług dla swoich klientów. W nadchodzących miesiącach w ofercie pojawią się pożyczki konsumenckie, karty kredytowe oraz rachunku bankowe typu junior dla młodych klientów w wieku 7-17 lat.
Przypomnijmy, że Revolut już dawno zaopatrzył się w niezbędną licencję pozwalającą na poszerzenie usług. Bank Litwy dokładnie 6 grudnia 2018 roku wydał licencję typu wyspecjalizowanego banku dla Revolut. Co oznacza to w praktyce? Fintech może funkcjonować jak pełnoprawny bank z pewnymi ograniczeniami. Nie może świadczyć usług inwestycyjnych ani zarządzać przedsiębiorstwami inwestycyjnymi. Wyspecjalizowany bank jest instytucją charakterystyczną na jurysdykcji litewskiej. Minimalny kapitał własny dla takiego banku wynosi 1 mln EUR. Z kolei pełnoprawny bank jest zobowiązany do wpłacenia co najmniej 5 mln EUR kapitału własnego. To własnie dzięki formacji banku wyspecjalizowanego oraz przede wszystkim skróconego czasu na przyznanie licencji instytucji pieniądza elektronicznego (w porównaniu do innych państw członkowskich Unii Europejskiej), Litwa to tzw. hub finansowy dla podmiotów z sektora fintech. Z kolei określenie banku jako wyspecjalizowany odnosi się do jego funkcji. Z założenia bank ten zapewnia usługi, które banki pełnoprawne z różnych powodów nie były w stanie zapewnić swoim klientom. Innym określeniem w użyciu dla banku wyspecjalizowanego jest z ang. challenger bank.
Jeszcze w tym roku Revolut korzystając z możliwość paszportowania praw wynikających z przyznanej licencji, zamierza rozpocząć działalność jako wyspecjalizowany bank także w innych krajach Europy Wschodniej oraz Centralnej. Jednocześnie Litwa stanie się ośrodkiem centralnym przyszłej działalności Revolut. Aktualnie fintech zatrudnia w Wilnie 170 osób i zapewne ta liczba wkrótce ulegnie zwiększeniu.
Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się z innymi udostępniając link w mediach społecznościowych.