Za niespełna rok przedsiębiorcy zobowiązani do posiadania kasy fiskalnej rejestrującej e-paragony w trybie online i jednocześnie akceptujący płatności bezgotówkowe na terminalu płatniczym, będą dodatkowo zobligowani do zintegrowania tych dwóch urządzeń. W efekcie w Centralnym Repozytorium Kas znajdzie się nie tylko informacja o obrocie danego przedsiębiorcy w czasie rzeczywistym, ale również zapis o transakcjach opłaconych bezgotówkowo za pośrednictwem terminala. Nadchodzące zmiany mogą spowodować konieczność aktualizacji oprogramowania zarówno po stronie producentów kas fiskalnych, jak i agentów rozliczeniowych, a ostatecznie także niezbędna może okazać się wymiana urządzeń przez przedsiębiorcę.
W ramach realizacji założeń rządowego programu „Polskiego Ładu” w zakresie rozwiązań podatkowych, do Sejmu trafił projekt ustawy (Druk nr 1532 z dnia 8 września br.) o zmianie kluczowych ustaw odnoszących się do funkcjonowania systemu podatkowego w Polsce. Wśród nich przewidziano nowelizację dla Ustawy – Prawo przedsiębiorców. Zgodnie z zapisem we wspomnianym projekcie, przedsiębiorca z obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej online oraz akceptujący płatności bezgotówkowe za pośrednictwem terminala płatniczego, będzie zobowiązany do zapewnienia współpracy kasy fiskalnej z terminalem. Ponadto w ostatnim artykule projektu zawarto datę wejścia w życie takiego obowiązku z dniem 1 lipca 2022 r. Niewywiązanie się przez przedsiębiorcę z nowego założenia, będzie skutkować nałożeniem kary pieniężnej w wysokości 5 tys. zł. Wspomniana kara będzie nakładana przez naczelnika urzędu skarbowego w drodze decyzji. Projekt ustawy wprowadza stosowaną zmianę w Ustawie o VAT regulującą tę kwestię. Tutaj zamieszczam link do podstrony Sejmu, gdzie można zapoznać się z pełną treścią przywołanego projektu wraz z uzasadnieniem.
Założenie integracji kasy fiskalnej z terminalem płatniczym nie jest niczym nowym. Głosy za wprowadzeniem takiego rozwiązania pojawiały się w przeszłości. Dobrym przykładem jest wyjście z pomysłem przez Ministerstwo Finansów w listopadzie ubiegłego roku. Zamieszczam link do źródła dla zainteresowanych. Wytłumaczeniem miała być wówczas walka z szarą strefą. Warto jednak podkreślić, że nieewidencjonowany obrót dotyczy przede wszystkim płatności gotówkowych. Wprowadzenie integracji kasy fiskalnej działającej w trybie online z terminalem płatniczym, to przede wszystkim eliminacja obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży bezgotówkowej przez akceptanta, a co za tym idzie mniejsza biurokracja i ułatwienie pracy dla urzędników urzędów skarbowych.
Jest jednak jeszcze jeden aspekt związany z wprowadzeniem obowiązku integracji urządzeń. Zmiana najpewniej pociągnie ze sobą potrzebę wymiany kasy fiskalnej lub terminala płatniczego, a w najgorszej opcji konieczność wymiany obydwu urządzeń w przypadku niekompatybilności. Także po stronie stronie producentów i agentów rozliczeniowych pojawi się obowiązek zapewnienia urządzeń zgodnych z nowymi wymaganiami, a także dostosowanie swoich systemów. Mam tutaj szczególnie na myśli terminale płatnicze dedykowane małym przedsiębiorcom, którzy stawiają na mobilność, np. wszelkiego rodzaju terminale przenośne wymagające połączenia za smartfonem czy także tzw. SoftPOS, tj. terminal jako aplikacja w smartfonie – ostatni trend w akceptacji płatność kartowych. Większość uczestników obrotu bezgotówkowego opartego na terminalach płatniczych może czekać wiele zmian w związku z nowym obowiązkiem.
Aktualnie nie wszyscy przedsiębiorcy akceptujący transakcje za pośrednictwem terminala płatniczego są zobowiązani do posiadania kasy fiskalnej wysyłającej dane o zewidencjonowanym obrocie do Centralnego Repozytorium Kas. Dla przypomnienia, konieczność posiadania takiej kasy jest nakładana od 1 stycznia 2020 r. na przedsiębiorców prowadzących sprzedaż z wybranych branż. Kolejne branże były dodawane w ustalonym przedziale czasu, z niewielkim opóźnieniem w bieżącym roku ze względu na COVID-19. Zakładając, że obowiązek integracji kasy fiskalnej z terminalem płatniczym zostanie przyjęty w zaproponowanej w projekcie ustawy formule, obecnie objąłby swoim zasięgiem w szczególności: stacje benzynowe, warsztaty samochodowe (z uwzględnieniem wulkanizacji), gastronomia, hotelarstwo, fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, dentyści, prawnicy, budowlańcy, fitness oraz siłownie. Konieczność posiadania kasy fiskalnej działającej w trybie online stanie się obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców, bez wyszczególniania konkretnych branż, od stycznia 2023 r.
Fot. Pixabay
Źródło:
Sejm RP
Zabierz głos w dyskusji