PayU poinformował o udostępnieniu dla swoich klientów nowej usługi polegającej na transferze pieniędzy pomiędzy dwoma rachunkami bankowymi w czasie rzeczywistym. Do realizacji transferu niezbędna będzie jedynie karta płatnicza połączona z rachunkiem bankowym odbiorcy. Podanie danych karty płatniczej umożliwi zlokalizowanie rachunku, na który mają trafić pieniądze.
Usługa działa w oparciu o rozwiązanie Visa Direct, pod nazwą PayU Card Push. Jak działają płatności błyskawiczne? Płatnik przelewu do jego realizacji w polu odbiorcy, podaje dane karty płatniczej takie jak numer PAN, nazwa lub imię i nazwisko posiadacza, data ważności oraz kod CVV. Trudno sobie wyobrazić, aby obiorca przelewu był skłonny udostępniać tak wrażliwe dane, dlatego usługa będzie działać na zasadzie wypełnienia formularza przez samego posiadacza karty, a następnie poddaniu takiej transakcji dodatkowej weryfikacji 3DS. Dzięki temu rozwiązaniu płatnik nie będzie mógł zbierać poufnych informacji dotyczących zrealizowanych przelewów, zarezerwowanych wyłącznie dla posiadacza karty. Dane niezbędne do realizacji transferu Visa Direct w odsłonie zaimplementowanej przez PayU, będą przetwarzane przez tego agregatora płatności.
Dla lepszego zobrazowania działania Card Push warto przytoczyć przykład pierwszego klienta tej usługi, a mianowicie serwis crowdfundingowy zrzutka.pl. Ta popularna strona do finansowania społecznościowego wdrożyła u siebie płatności błyskawiczne. Klient portalu zamierzający wypłacić zebrane środki w ramach zorganizowanej zbiórki, otrzymał możliwość wypłaty na kartę płatniczą. Pierwsza wypłata wymaga weryfikacji czy karta płatnicza, której dane zostały wprowadzone do formularza, należy do właściciela zbiórki. Nie można posłużyć się danymi karty przypisanymi do osoby innej niż sam autor zbiórki. Weryfikacja jest przeprowadzana przez PayU. Polega na obciążeniu rachunku posiadacza karty zwrotną kwotą w wysokości 1 zł. Po udanej weryfikacji i dodaniu karty płatniczej jako sposób wypłaty zgromadzonych środków, możliwe będzie wykonanie natychmiastowego transferu.
A teraz nieco więcej informacji o samej usłudze. Właściwie jakie podmioty, poza wspomnianą już branżą finansowania społecznościowego, mogą być zainteresowane wdrożeniem usługi? Oczywiście katalog takich podmiotów jest otwarty. Jednak jak podaje PayU, mogą to być klienci biznesowi lub z sektora publicznego, w szczególności firmy ubezpieczeniowe (wypłata odszkodowania), urzędy skarbowe (zwrot podatku), firmy organizujące konkursy i loterie (wypłata nagród pieniężnych), wszelkie podmioty realizujące płatności w ramach zawartych umów i zaciągniętych zobowiązań (np. wypłata wynagrodzenia).
Zgodnie ze stroną internetową PayU, Card Push zapewnia realizację płatności w ciągu 30 minut. Usługa jest dostępna bez ograniczeń czasowych, 24/7 przez wszystkie dni roku. Ponadto transfery, jak zapewnia PayU, są w pełni bezpieczne. Klient tego agregatora płatności, który zdecyduje się na implementację nowej usługi, otrzyma gotowy interfejs API do zainstalowania na swojej stronie internetowej czy w aplikacji mobilnej. Przekazywanie pieniędzy z wykorzystaniem tej usługi będzie możliwe w następujących walutach: PLN, EUR, CZK, USD, RON, HUF, HRK, GBP, CHF, NOK, SEK, DKK.
Jak już wspomniałem na wstępie, jest to usługa oparta na rozwiązaniu organizacji kart płatniczych Visa i istnieje możliwość transferu środków z podaniem danych karty, wyłącznie w ramach tej organizacji. Ponownie nawiązując do zrzutka.pl, na obecną chwilę możliwa jest wypłata funduszy zgromadzonych w ramach zbiórki wyłącznie na rachunki bankowe z przypisaną do nich kartą płatniczą z logo Visa. Zrzutka.pl poinformowała, że podobne rozwiązanie dla karty działających w schemacie Mastercard pojawi się w drugiej połowie roku. Warto podkreślić jeszcze jednej istotny fakt dotyczący działania Visa Direct. Zgodnie z informacją podaną na specjalnie przygotowanej podstronie internetowej Visa, przekazywanie środków tym sposobem jest dostępne wyłącznie dla karta debetowych oraz kart przedpłaconych (jeżeli możliwe jest jej doładowanie środkami).
Fot. Pixabay
Źródło:
PayU
Zabierz głos w dyskusji