Visa zobowiązała się do długoterminowego wsparcia finansowego na łączną kwotę 210 mln dolarów dla mikro oraz małych przedsiębiorców. Przyznane środki finansowe to pomoc doraźna oraz długofalowa mająca na celu przeciwdziałanie skutkom koronawirusa. Organizacja płatnicza zrealizuje swoje zobowiązanie działając za pośrednictwem platformy charytatywnej Visa Foundation. Przyznany budżet został podzielony na dwa oddzielne programy. Pomoc finansowa trafi na wszystkie rynki, gdzie obecna jest organizacja płatnicza.
Głównym założeniem jest urzeczywistnienie planu wspierania rozwoju biznesowego kobiet w zaistniałej sytuacji, a także pomoc lokalnym przedsiębiorcom odczuwającym efekty wprowadzonych ograniczeń w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa. Pomoc finansowa została podzielona na dwa programy. Pierwszy obejmuje kwotę 10 mln dolarów i jest przeznaczony dla organizacji charytatywnych, które w trakcie trwania pandemii koronawirusa znajdują się na pierwszej linii frontu. Ich pomoc opiera się się na szeregu nieodpłatnych działań mających na celu zapewnienie wsparcia dla służby zdrowia. Poza tym pomocą w ramach pierwszego programu zostaną objęte również organizacje żywieniowe, których działalność skupia się na niesieniu pomocy w związku z koronawirusem. Jak ogłoszono w komunikacie prasowym, pierwszy program to forma pomocy natychmiastowej, która poprzez liczne organizacje trafi do najbardziej potrzebujących.
Z kolei drugi program, to długofalowa pomoc obejmująca pięcioletni plan. Beneficjentami programu będą mikro oraz małe przedsiębiorstwa. Założeniem programu jest przeznaczenie 200 mln dolarów na ochronę aktywności biznesowej ze szczególnym uwzględnieniom kobiet prowadzących działalność gospodarczą, a tym samym przeciwdziałanie ich wykluczeniu z rynku. Jak zapewnia Visa, środki zostaną rozdystrybuowane globalnie wśród rynków, na których organizacja płatnicza jest obecna. Podobnie jak w przypadku pierwszego programu, pieniądze trafią do organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów, których działalność skupia się na wspieraniu mikro i małych przedsiębiorstw. W tym 60 milionów dolarów zostanie przeznaczonych dla organizacji pozarządowych, z kolei pozostała część 140 milionów dolarów trafi do partnerów Visy, których działalność ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie mikro i małych przedsiębiorstw.
Jednocześnie Visa podkreśla jak duże znaczenie dla płynnego funkcjonowania gospodarki mają najmniejsze firmy. Doskonałym przykładem potwierdzającym tę tezę są dane przytoczone w artykule prasowym. Mikro oraz małe przedsiębiorstwa w skali globalnej stanowią ponad 90 procent ogółu funkcjonujących biznesów. Ponadto tworzą one miejsca pracy na poziomie do 60% światowego zatrudnienia.
Inicjatywa zostanie przeprowadzona w ramach Visa Foundation, platformy o charakterze filantropijnym. Założeniem fundacji jest wsparcie najmniejszych biznesów, a tym samym stymulowanie rozwoju gospodarczego społeczności lokalnych, które współpracują lub są klientami beneficjentów końcowych. Szczególnym obszarem zainteresowania fundacji jest wsparcie przedsiębiorczości kobiet. Visa Foundation przeznaczała środki na ten cel w przeszłości. Przykładem może być tutaj wsparcie finansowe dla organizacji pozarządowej Women’s World Banking w październiku 2017 roku. Wówczas Visa złożyła zobowiązanie wsparcia WWB w kwocie 20 milionów dolarów. Tym samym wydarzenie stanowiło formę inauguracji przedsięwzięcia Visa Foundation.
Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się z innymi udostępniając link w mediach społecznościowych.
Zabierz głos w dyskusji