Dzisiaj Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie rozpoczyna instalację kasowników EMV w pojazdach transportu miejskiego, Póki co, testy nowej formy zakupu biletów nie będą dostępne dla pasażerów. Rozpoczyna się wyłącznie montaż urządzeń. Nowością będzie także wprowadzenie taryfy przystankowej, „płacisz za tyle, ile jedziesz”.
Zaledwie kilka dni temu informowałem o zmianach w transporcie miejskim w Bielsku-Białej, gdzie rozpisano przetarg na nowy system opłat na zakup biletów wirtualnych. Dla zainteresowanych zamieszczam link do artykułu. Z kolei dzisiaj rozpoczął się montaż pilotażowy kasowników EMV w Lublinie. Jak informuje tamtejszy ZTM, na początek zainstalowanych zostanie 19 urządzeń. Łącznie w pojazdach lubelskiego transportu znajdzie się aż 450 takich kasowników. Proces zakończy się jesienią. Nastąpi wówczas przejście do etapu produkcyjnego, tj. oddanie pasażerom nowych urządzeń do użytku. Do czasu zakończenia instalacji nie będzie możliwości ich przetestowania przez mieszkańców Lublina, bowiem nowy system zapewniający obsługę biletów zacznie funkcjonować dopiero jesienią. Jak podkreśla ZTM w Lublinie, kasowniki EMV zapewnią intuicyjną obsługę, przyśpieszą proces zakupu biletów, a także umożliwią przejście przez ten proces w trzech językach. Urządzenia będą łatwo rozpoznawalne dla pasażerów dzięki swojej kolorystyce. Aktualnie kasowniki są w kolorze żółtym, natomiast nowe będą w kolorze zielonym.
Warto wspomnieć o kolejnych nowościach, nad jakimi pracuje ZTM w Lublinie. Kasowniki EMV to jedynie część nowego systemu transportu publicznego pod nazwą LUBIKA (System Biletu Elektronicznego Lubika). Od 2020 r. funkcjonuje Lubelska Karta Miejska, będąca pierwszym elementem nowego systemu. Również jesienią bieżącego roku ruszy aplikacja mobilna systemu, która wprowadzi wiele interesujących rozwiązań.
Jak podaje Gazeta Wyborcza, małą rewolucją w transporcie miejskim w Lublinie będzie wprowadzenie taryfy przystankowej. Oznacza to, że koszt za przejazd na danej linii będzie ustalany według przejechanej odległości autobusem lub trolejbusem. Właśnie taką opcję wprowadzi aplikacja mobilna. Powołując się na artykuł, niestety, zakup biletów w taryfie przystankowej za pomocą kasownika EMV nie będzie możliwy. Funkcjonalność ta ma być dostępna wyłączanie za pośrednictwem aplikacji. Do innych ciekawych udogodnień, o których należy wspomnieć, zalicza się dowolność w ustalaniu ważności biletu okresowego. Pasażer będzie mógł samodzielnie zdecydować, za jaki okres dni chciałby opłacić swój bilet. Do wyboru będzie przedział od 10 do 300 dni. Zapewne pasażerowie z wielu miast w Polsce chętnie korzystaliby z podobnego rozwiązania u siebie. Być może Lublin wyznacza nowe standardy w tym zakresie.
Zapłata za bilet okresowy będzie możliwa kartą płatniczą lub w systemie pay-by-link. Z kolei bilety czasowe oraz w taryfie przystankowej będą mogły zostać opłacone z poziomu aplikacji, która pełni także funkcję portmonetki elektronicznej.
Fot. Pixabay
Źródło:
ZTM w Lublinie
Zabierz głos w dyskusji