Coraz większym zainteresowaniem cieszą się płatności bezgotówkowe w mniejszych miastach oraz wioskach. Punkty handlowe z tych obszarów chętniej sięgają po terminale płatnicze oferowane za pośrednictwem Polski Bezgotówkowej. Płacimy częściej kartą, dlatego sprzedawcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Fundacja przedstawiła nowe dane w liczbach podsumowujące działalność projektu do końca czerwca br. Merchanci, którzy skorzystali z programu, pozyskali łącznie ponad 407 tys. terminali płatniczych.
Spośród tej imponującej liczby urządzeń więcej niż połowa, a według fundacji ponad 63%, stanowią terminale wykorzystywany do akceptacji płatności bezgotówkowych z mniejszych miejscowościach. Przeważa branża turystyczna. Wymieniono także powiaty, które przodują z liczbie zainstalowanych terminali w ramach programu, i są to powiaty: pucki, tatrzański oraz kołobrzeski. Wśród miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców, do których najczęściej trafiają urządzenia, znajdują się również wioski. Obszary, które dotychczas były tzw. białymi plamami na mapie płatności kartą, teraz zdają się odwracać ten trend. Nie bez znaczenia na ten fakt mają wpływ kampanie edukacyjne oraz postępująca cyfryzacja obszarów wiejskich.
Fundacja Polska Bezgotówkowa podała również informacje jak zainteresowanie terminalami płatniczymi przekłada się w przekroju na województwa. Mazowieckim, śląskie, wielkopolskie i małopolskie, to województwa z których napływa najwięcej wniosków o instalację urządzeń. Z kolej po przeciwnej stronie są takiej województwa jak opolskie, lubuskie, świętokrzyskie i podlaskie. Z tych obszarów widać wyraźnie mniejsze zainteresowanie możliwości pozyskania terminala płatniczego, według informacji podanej przez fundację. Łącznie do programu przystąpiły firmy, instytucje oraz inne podmioty uprawnione z ponad 15 tys. miejscowości w Polsce, które skorzystali z dofinansowania
Fundacja Polska Bezgotówkowa została utworzona w 2017 r. na podstawie porozumienia zawartego przez Związek Banków Polskich, Ministerstwo Rozwoju oraz dwa największe w Polsce schematy płatności kartowych – Visę oraz Mastercard. Z oferty mogą skorzystać merchanci, którzy nie akceptowali płatności kartowych w ramach swojej działalności przez ostatnie 12 miesięcy. Fundacja umożliwia wsparcie finansowe dla zainteresowanych merchantów. Pokrywa koszty związane z instalacją urządzenia oraz obsługi płatności kartowych.
Fot. Freepik
Źródło:
PR24
Zabierz głos w dyskusji