Wiele miast w Polsce decyduje się na udoskonalenie swojego systemu opłat za przejazdy środkami transportu publicznego wprowadzając bilety wirtualne. Dzięki wykorzystaniu technologii opartej na tokenizacji i schematu open-loop, pasażerowie nie muszą posiadać ze sobą biletu w formie fizycznej w trakcie przejazdu. Informacja o zakupionym bilecie znajduje się w systemie centralnym danego przewoźnika, a karta którą dokonano zapłaty pozwala powiązać jej posiadacza z zakupionym biletem. Wkrótce do grona miast oferujących takie rozwiązanie zamierza przystąpić Bielsko-Biała.
Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej poinformował o rozpisaniu nowego przetargu. Oferta ma na celu wyłonienie usługodawcy, który zapewni nowy system poboru opłat w autobusach miejskich przewoźnika. Zgodnie w treścią ogłoszenia, przetarg dotyczy w szczególności zaprojektowania oraz wdrożenia wspomnianego systemu, dostawy nowych kasowników i urządzeń do kontroli biletów, zapewnienia niezbędnych szkoleń, wsparcia gwarancyjnego, a także udzielenia bieżącego wsparcia w utrzymaniu systemu. Łącznie nowych kasowników obsługujących funkcjonalność wirtualnego biletu będzie 161. Zostaną one zainstalowanego w autobusach miejskich obsługiwanych przez MZK w Bielsku-Białej. Ponadto wsparcie techniczne w ramach przetargu powinno obejmować okres min. 10 lat. Zwycięzca przetargu będzie zobowiązany do zapewnienia obsługi gwarancyjnej systemu, w tym dostarczonych urządzeń, przez okres min. 5 lat. Termin na składanie ofert dla podmiotów zainteresowanych dostarczeniem systemu poboru opłat zgodnie z warunkami w przetargu upływa z dniem 23 sierpnia br.
Bynajmniej umożliwienie pasażerom w Bielsku-Białej zapłaty za bilety kartą płatniczą bez konieczności posiadania biletu w formie kartonikowej nie będzie wielką rewolucją. Wynika to z faktu, że podróżni w tym mieście mogą korzystać z podobnego rozwiązania już od grudnia ubiegłego roku. W tamtym czasie MZK wdrożył program pilotażowy w wybranych autobusach kursujących na linii nr 1. Każdy pojazd obsługujący też linię został wyposażony w jeden kasowniki umożliwiający płatności za przejazdy w schemacie open-loop. Dostawcą tego rozwiązania jest specjalizująca się w tej branży polska spółka z Grodziska Mazowieckiego, Mera Systemy. Warto dodać, że ceny biletów wirtualnych w porównaniu do formy kartonikowej pozostały na tym samym poziomie. Na ten temat można przeczytać w tym artykule źródłowym.
Prawdopodobnie dzięki pozytywnym wynikom z pilotażu, MZK w Bielsku-Białej zdecydował się na wdrożenie podobnego rozwiązania w swoich autobusach na większą skalę, a tym samym zapewnienie biletów wirtualnych również dla pasażerów pozostałych linii.
Fot. Pixabay
Źródło:
MZK w Bielsku-Białej
Zabierz głos w dyskusji