Kolejny bank dołącza do grupy wspierającej środowisko naturalne. Grupa Santander ogłosiła, że zamierza wprowadzić nowy plan zmierzający do zmniejszenia zużycia plastiku przy produkcji kart płatniczych. Co więcej, dzięki tym zmianom znacząco zredukuje się zużycie dwutlenku węgla. Santander ma w planie osiągnięcie założonych celów do 2025 r. w wybranych krajach europejskich, w których jest obecny.
Jak podaje Grupa Santander w swoim komunikacie prasowym, liczba wydanych kart płatniczych w Europie, zarówno debetowych, kredytowych, jak i przedpłaconych, przekracza 30 milionów sztuk. Taka liczba robi wrażenie, a nietrudno sobie wyobrazić wkład w zanieczyszczenie środowiska naturalnego w związku z wydawaniem kart płatniczych przez wszystkie banki czy instytucje płatnicze w skali globalnej. Santander zamierza to zmienić w nadchodzących latach istotnie redukując swój ślad węglowy, tj. sumę wszystkich gazów cieplarnianych powstałych i wyemitowanych do środowiska w związku z prowadzoną działalnością.
Padły konkretne liczby ze strony banku i założenia. Santander wymienia Polskę, Portugalię, Hiszpanię oraz Wielką Brytanię jak państwa objęte planem działania. Z treści wynika, że materiały sztuczne nie zostaną wyparte w 100% przez bardziej ekologiczne odpowiedniki. Zmieni się jednak podejście banku na bardziej zrównoważone i polegające na użyciu do produkcji kart płatniczych między innymi materiałów pozyskanych w drodze recyklingu. Mowa tutaj o powszechnie stosowanym materiale PVC (chlorek winylu). Ponadto dbając o środowisko naturalne, grupa sięgnie również po materiały powstałe na bazie kukurydzy czyli całkowicie biodegradowalny PLA (polilaktyd), z którego także będą produkowane karty płatnicze. W przypadku tych ostatnich, Santander wprowadził już do obiegu karty z mączki kukurydzianej w Portugalii w 2019 r. oraz w Hiszpanii w 2020 r.
Bank odnosi się też do wspomnianego śladu węglowego i podaje założenia. Zakłada, że w wyniku wprowadzenia zmian w produkcji kart płatniczych na proekologiczne, emisja dwutlenku węgla spadnie o ponad 1 tys. ton w ujęciu rocznym. Jak podaje Santander, wartość ta odpowiada zużyciu energii wytwarzanej przez ok. 1 tys. gospodarstw domowych rocznie. Z kolej użycie plastiku zmniejszy się o 60 ton w tym samym czasie.
To nie jedyne zmiany ogłoszone przez Grupę Santander. Poza skupieniem większej uwagi na kwestie związane ze środowiskiem naturalnym, bank zapowiada ujednolicenie wizerunku kart płatniczych we wszystkich krajach w Europie. Wygląd kart będzie bardziej nowoczesny z możliwością lepszej identyfikacji segmentu klienta w portfolio banku za pomocą identyfikacji wizualnej na kartach. Zostaną wprowadzone ułatwienia dla osób niewidomych, a sama oferta kartowa zostanie uproszczona o ponad 30% do 2021 r.
Fot. Pixabay
Źródło:
Santander