Pasażerowie korzystający z komunikacji miejskiej w Białymstoku mogą korzystać z usługi zakupu biletu kartą płatniczą, która jednocześnie jest nośnikiem ważnego dowodu na przejazd. Dzięki nowemu rozwiązaniu pasażer nie ma obowiązku posiadania biletu kartonikowego. W przypadku kontroli biletów to karta płatnicza, którą dokonano zakupu potwierdza ważność przejazdu. Nowa usługa wykorzystuje możliwości jakie daje tokenizacja w płatnościach bezgotówkowych i wpisuje się w model transportu publicznego w systemie Open Loop.
Dostawcą usługi w przejazdach środkami komunikacji miejskiej w Białymstoku jest Bank Pekao, który współpracował przy wdrożeniu projektu z firmami Pixel i APDU. Nowa forma płatności została udostępniona z dniem 1 kwietnia. Jak informuje bank, łącznie operator białostockiej infrastruktury transportu publicznego posiada 255 pojazdów, w których zainstalowano 255 urządzeń do akceptacji płatności bezgotówkowych w systemie tap in & tap go. Realizacja projektu w sytuacji panującej pandemii koronawirusa zapewne zainteresuje pasażerów, którzy chcą maksymalnie ograniczyć kontakt fizyczny z przedmiotami użytku publicznego, takimi jak biletomaty.
Użycie karty do płatności za bilet w nowej usłudze powoduje, że staje się ona jednocześnie nośnikiem dowodu zakupu. Dane wrażliwe karty, w szczególności numer PAN, nie są udostępniane do akceptanta czyli Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Każdy zakup biletu w Open Loop posiada przypisany token ukrywający dane wrażliwe. Kontrola biletu odbywa się przez zbliżenie karty płatniczej lub innego nośnika, dzięki któremu dokonano zakupu (np. smartfon lub smartwatch) do terminala kontrolera. Oczywiście nie należy przekazywać fizycznie karty płatniczej lub innego urządzenia z możliwością płatności bezgotówkowych kontrolerowi. Wystarczy bowiem zbliżenie karty do terminala okazanego przez kontrolera. W ten sposób potwierdzamy ważność zakupionego biletu na przejazd komunikacją miejską. Walidacja biletu nie powoduje przekazania danych wrażliwych karty. Kontroler zobaczy wyłącznie informacje o zakupionym bilecie.
Wdrożenie nowej formy biletowania przejazdów środkami transportu miejskiego w Białymstoku jest odpowiedzią rynku płatności bezgotówkowych na panującą sytuację w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Użycie karty płatniczej lub urządzenia z funkcją płatności bezgotówkowych ograniczy kontakt fizyczny podczas zakupu biletu, a następnie ewentualnej kontroli do niezbędnego minimum. Ponadto zaprezentowane rozwiązanie jest doskonałym sposobem na promocję płatności bezgotówkowych jako bezpiecznej, szybkiej i łatwo dostępnej formy zapłaty. Rozwiązania polegające na wykorzystaniu karty płatniczej jako nośnika informacji o zakupionym bilecie jest już stosowane w innych miastach w Polsce, (np. Wrocław, Tychy). Białystok jest kolejnym przykładem miasta, które sięga po nowoczesne rozwiązania i przy współpracy partnerów technologicznych umożliwia dostęp do nich swoim mieszkańcom w ramach koncepcji tzw. smart city.
Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się z innymi udostępniając link w mediach społecznościowych.
Zabierz głos w dyskusji