Amerykański bank Capital One złożył ofertę na przejęcie Discover. Wartość oferty stanowi kwotę 35,5 miliardów dolarów i obejmuje wszystkie akcje tej organizacji płatniczej. Według przekazanej informacji, jest to początek do utworzenia podmiotu będącego w stanie konkurować z dwoma największymi organizacjami płatniczymi w skali globalnej, Visą i Mastercard.
W wyniku przejęcia, akcjonariusze Discover mieliby otrzymać akcje Capital One o wartości blisko 140 dolarów każda. Przejęcie spowoduje połączenie baz danych obydwu podmiotów, a Capital One zacznie oferować karty Discover wśród swojej bazy klientów jako głównego dostawcy. Capital One jest 12. co do wielkości bankiem w Stanach Zjednoczonych. Oferuje wspomniane karty kredytowe, bankowość detaliczną i komercyjną.
Jak podaje CNBC, jest jeszcze kilka innych powodów, dlaczego Capital One zdecydowało się na fuzję. Poza osiągnięciem tak zwanego efektu skali w krótkiej perspektywie, Discovery zapewni sobie lepszą pozycję w niejasnej przyszłości na globalnym rynku płatności bezgotówkowych. Bez wątpienia sfinalizowanie oferty stworzy amerykańskiemu bankowi lepszy grunt w konkurowaniu z innymi bankami, a w szczególności z fintechami. Połączenie tych dwóch podmiotów sprawi, że Capital One stanie się największą firmą oferującą karty kredytowe. Tym samym wyprzedzi JPMorgan, który to aktualnie znajduje się na pozycji lidera. Pod względem obrotów z transakcji, Capital One potwierdzi swoją pozycję jako trzeci największy gracz na podium.
Kolejnym powodem połączenia, jak podaje CNBC, jest możliwość systemowego ograniczenia opłat nakładanych przez Visę i Mastercard. W USA została już zgłoszona ustawa, która dotyczy wspomnianej kwestii. Jednocześnie ograniczenie miałoby obejmować wyłącznie dwie największe organizacje kartowe. A zatem Discover będzie wyłączony z tego obowiązku, co pozwoli na zachowanie obrotów.
W efekcie planowanych zmian, Discover zwiększy swój obrót. Jako jeden z pierwszych planów wymienia się przeniesienie całego ruchu z kart debetowych Capital One wkrótce po zakończeniu procesu połączenia. Jeżeli chodzi o karty kredytowe, to zostanie zrealizowane na późniejszym etapie. Discover w zeszłym roku przeprocesował transakcje o łącznej wartości 550 miliardów dolarów. Według planów, do 2027 r. obrót ten ma się zwiększyć do 725 miliardów dolarów. Ofera może zostać sfinalizowana pod koniec 2024 r. lub na początku 2025 r. Do tego czasu obydwa podmioty będą musiały oczekiwać na decyzję organów regulacyjnych.
Źródło: CNBC, Fot. Unsplash