Transport publiczny w Płocku czekają zmiany w formach płatności za przejazdy. Pasażerowie podróżujące autobusami komunikacji miejskiej nie będą mogli kupić biletu na przejazd w pojeździe za pomocą monet. Jak zapewnia przewoźnik, rozwiązanie zostało wprowadzone na czas trwania pandemii koronawirusa i niewykluczone, że po powrocie do normalności, brak płatności monetami w biletomatach mobilnych zostanie utrzymany. Ponadto trwa kolejny etap wymiany biletomatów mobilnych na nowsze egzemplarze. Nowością w przejazdach płockimi autobusami będzie opcja zakodowania biletu na karcie.
Komunikacja Miejska – Płock Sp. z o.o. poinformowała w swoim komunikacie o zmianach, jakie zamierza wprowadzić w autobusach. Do drugiej połowy maja br. zainstalowanych zostanie 65 szt. nowych biletomatów mobilnych. Urządzenia dostarcza firma z Grodziska Mazowieckiego, Mera Systemy, specjalizująca się w rozwiązaniach płatności w transporcie zbiorowym. Nowe biletomaty zastępują wysłużone urządzenia firmy Elgeba, które działają nieprzerwanie od 2012 r. Dotychczasowe urządzenia zostały zamontowane w ramach dopłat unijnych. Umowa nakładała konieczność ich eksploatacji do 2020 r. Przewoźnik miejski pokrywa zakup nowych urządzeń ze środków własnych. Koszt kontraktu na biletomaty mobilne to 1 mln 231 tys. zł.
W komunikacji miejskiej w Płocku biletomaty od Mera Systemy są już w użyciu. Firma dostarczyła w ramach innych kontraktów odpowiednio najpierw 36 urządzeń, a następnie kolejnych 7 biletomatów. Wszystkie te urządzenia mobilne mają możliwość zapłaty monetą, kartą płatniczą lub Blikiem. Pasażerowie korzystając z tych urządzeń mogą zakupić bilety kartonikowe lub doładować kartę miejską. Ponadto urządzenia wyposażono w obsługę przyjazną dla osób z niepełnosprawnością wzroku za pomocą gestów wykonywanych na ekranie biletomatu lub komunikatów dźwiękowych. Z kolei 65 szt. urządzeń, które zostaną wkrótce zainstalowane, zgodnie z komunikatem prasowym, nie będzie wyposażona w płatność monetami. Ponadto pojawi się możliwość zakodowania biletu na karcie w ramach coraz popularniejszego rozwiązania open loop. Karta płatnicza stanie się nie tylko narzędziem zapłaty, ale jednocześnie nośnikiem informacji o zakupionym bilecie. W przypadku kontroli biletu, wystarczy zbliżyć kartą płatniczą, którą pasażer dokonał zakupu biletu do czytnika okazanego przez kontrolera. Rozwiązanie wpisuje się w koncepcję smart city.
Dodatkowo, po zakończeniu procesu instalacji nowej serii urządzeń, możliwość płatności monetą zostanie wstrzymana we wszystkich biletomatach mobilnych, które są w użyciu i posiadają taką formę zapłaty. Decyzja jest motywowana trwającą pandemią koronawirusa, w tym działaniami zmierzającymi do zminimalizowania kontaktu fizycznego. Przewoźnik nie wyklucza, że także po ustaniu pandemii, płatność monetami nie zostanie przywrócona. Jak podkreśla Komunikacja Miejska – Płock Sp. z o.o., zakup biletów za pomocą biletomatów mobilnych stał się głównym kanałem przychodów z ich sprzedaży. Co więcej, sprzedaż bezgotówkowa notowała wzrosty w każdym roku, przed wybuchem pandemii koronawirusa. Ceny biletów pozostają na niezmienionym poziomie.
Płatność gotówką zostanie utrzymana w biletomatach stacjonarnych, w punktach sprzedaży biletów, a także w biurach obsługi pasażerów. Ponadto zakup biletów w formie bezgotówkowej jest możliwy także dla pasażerów posiadających kartę mieszkańca Płocka, tzw. Płockartę oraz u pośredników obsługujących wiele systemów transportu zbiorowego w kraju, a mianowicie za pośrednictwem SkyCash oraz Mobilet.
Fot. Pixabay
Źródło:
Komunikacja Miejska - Płock
Zabierz głos w dyskusji