Wrocławski fintech PayEye informuje o uruchomieniu płatności bezgotówkowych w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym Wrocław opartych o zabezpieczenie biometryczne. W tym przypadku jest to tęczówka oka. Do realizacji płatności nie potrzeba karty płatniczej lub urządzenia elektronicznego jak smartfon lub smartwatch. Wystarczy oko klienta MPK Wrocław, którego zbliżenie do kamery terminala płatniczego uruchomi proces autoryzacji transakcji.
Akceptacji płatności w wykorzystaniem tęczówki oka jest dostępna w Biurze Obsługi Pasażera zlokalizowanym przy ulicy Bolesława Prusa we Wrocławiu. Dzięki takiej formie płatności można zapłacić za bilet okresowy lub uregulować karę za przejazd komunikacją miejską bez ważnego biletu. Usługa oferowana przez PayEye jest możliwa na terminalach płatniczych dostarczanych przez fintech i specjalnie do tego celu dostosowanych. Osoby zainteresowane płatnością za pomocą oka muszą utworzyć konto użytkownika na stronie internetowej. Konto działa na zasadzie portfele elektronicznego. Po jego uprzednim doładowaniu i stworzeniu wzoru biometrycznego własnej tęczówki oka, można dokonywać płatności poprzez zbliżenie terminala płatniczego na oka płacącego. Urządzenie zweryfikuje autentyczność obrazu z kamery na podstawie utworzone wzoru biometrycznego. Jak informuje PayEye, terminal wykryje próby ominięcia zabezpieczenia, np. polegające na podstawieniu zdjęcia oka do kamery terminala. Zgodnie z obowiązującym cennikiem, fintech pobiera opłatę jedynie za wysłanie zestawienia operacji portfela pocztą tradycyjną.
PayEye posiada sieć partnerów, którzy wdrożyli taką formę płatności bezgotówkowych. Do tego grona dołącza MPK Wrocław. Aktualnie fintech skupia swoją działalność na sieci partnerów zlokalizowanych we Wrocławiu i najbliższej okolicy, dlatego jest to rozwiązanie lokalne. W wybranych punktach na mapie miasta, reprezentujących różne branże, istnieje możliwość autoryzowania transakcji okiem.
Rozwiązania biometryczne w płatnościach bezgotówkowych zyskują na uwadze, a w przypadku oka, w niedalekiej przyszłości skala zainteresowania w powszechnym użyciu może być tak duża jak obecnie stosowanie odcisku palca. Oczywiście na korzyść przemawia brak konieczności posiadania karty płatniczej lub jakiegokolwiek urządzenia, które umożliwiałoby realizację płatności. PayEye działa jak portfel elektroniczny, co wymaga wcześniejszego doładowania indywidualnego konta. To sprawia, że tak zaprezentowana usługa działa w schemacie zamkniętym. Niemniej jednak PayEye proponuje sposób płatności, który jeszcze kilka lat temu mógł wydawać się nieosiągalny do wdrożenia.
Fot. Pixabay
Źródło:
PayEye
Zabierz głos w dyskusji