Revolut rozpoczął kampanię mailową skierowaną do swoich klientów w Polsce w sprawie dalszych działań dotyczących funkcjonowania fintechu w związku w wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W najbliższym czasie klientów Revoluta czekają zmiany w kwestiach prawnych, a także pojawi się nowy numer IBAN dla przelewów zagranicznych. Usługi bankowe świadczone będą w ramach niedawno licencji litewskiej na prowadzenie działalności w charakterze instytucji pieniądza elektronicznego (EMI) na obszarze Unii Europejskiej.
Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wymusiło na wielu podmiotach z branży finansowej reorganizację struktur prawnych. Wśród nich jest Revolut, który już od dłuższego czasu przygotowywał się na funkcjonowanie w nowej rzeczywistości po brexicie. Według ostatnich ustaleń, okres przejściowy dla Wielkiej Brytanii trwa do końca 2020 roku. W teorii Revolut mógłby nadal działać w oparciu o wydaną tam licencję. Faza przejściowa wymaga jednak czasu i odpowiednich wdrożeń, dlatego Revolut rozpoczął kampanię informacyjną kierowaną do swoich klientów w Polsce drogą mailową o planowanych działaniach. Z jego treści dowiadujemy się, że rozpoczyna się proces przenoszenia klientów pod nowy podmiot prawny utworzony na Litwie pod nazwą Revolut Payments UAB. Podmiot ten został zarejestrowany przez Bank Litwy jako licencjonowana instytucja pieniądza elektronicznego oraz operator wymiany walut z licencją ważną od 6 grudnia 2018 roku dla obszaru Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że Revolut posiada na Litwie także ważną licencję nadającą status pełnoprawnego banku.
Zmiany dotyczą osób korzystających z usług Revoluta w krajach Europy Centralnej oraz Wschodniej. Podobną informację otrzymali klienci fintechu w innych krajach dotkniętych problemem. Co dokładnie wchodzi w skład nowych zmian? Przede wszystkim aktualizacji ulega wspomniany podmiot świadczący usługi i będzie to wspomniany Revolut Payments UAB, zamiast brytyjskiego odpowiednika Revolut Ltd. Nadzór finansowy nad nowym podmiotem będzie świadczyć Bank Litwy. Jednocześnie Bank Litwy stanie się adresatem ewentualnych skarg na działalność podmiotu litewskiego Revoluta. Ponadto, rozwiązywanie powstałych sporów w większości przypadków odbędzie się za pośrednictwem sądów na Litwie oraz na podstawie tamtejszego prawa. Od klientów nie są wymagane dodatkowe działania. W przypadku braku zgody na zachodzące zmiany, istnieje możliwość rezygnacji z dalszego korzystania z usług świadczonych przez fintech bez dodatkowej opłaty za pośrednictwem dedykowanej aplikacji.
Jedną w ważniejszych zmian dla aktualnych oraz nowych klientów będzie wymiana numeru IBAN dla przelewów międzynarodowych. W związku z przejściem na licencję litewską, Revolut przestanie wydawać brytyjskie numery bankowe. W zamian pojawią się ich nowe litewskie odpowiedniki rozpoczynające się od LT. Numer rachunku do przelewów krajowych w złotówkach pozostaje bez zmian. Revolut poinformuje o wdrożeniu opisanych modyfikacji w dalszej komunikacji. Nie jest wymagane dodatkowe działanie ze strony klientów. Revolut podkreśla, że w przypadku otrzymywania regularnych oraz przyszłych wpłat na swój IBAN dla transferów międzynarodowych, należy pamiętać o przekazaniu informacji do płatników o jego zmianie.
Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się z innymi udostępniając link w mediach społecznościowych.