System płatności do rozliczeń międzybankowych w złotych stosowany przez banki w Polsce. Operatorem systemu jest Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. Elixir jest w pełni elektroniczną platformą wymiany informacji między uczestnikami tego systemu. Służy do rozliczeń płatności detalicznych i podlega nadzorowi Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Elixir jest klasyfikowany jako systemowo ważny system płatności (SIPS, ang. Systemically Important Payment System). Oznacza to, że incydenty w funkcjonowaniu tego systemu mogą mieć istotny oraz negatywny wpływ na gospodarkę kraju.
System Elixir służy do rozliczeń między bankami i polega na wymianie komunikatów na tematów różnorodnych zleceń płatniczych obsługiwanych przez ten system. Zgodnie z regulaminem Elixir (wersja 2.9a), system ten obsługuje zlecenia płatnicze takie jak polecenie przelewu, polecenie zapłaty, wpłaty gotówkowe na rachunek bankowy, czeki, płatności podatkowe oraz inne wymienione w regulaminie. Z kolei rozrachunek, tj. przepływ środków jest realizowany za pośrednictwem Narodowego Banku Polskiego z wykorzystaniem obsługiwanego przez ten podmiot systemu płatności wysokokwotowych – SORBNET2. Każdy z uczestników systemu Elixir powinien posiadać otwarty rachunek bieżący w SORBNET2. Maksymalna kwota pojedynczego zlecenia płatniczego w ramach tego systemu nie może przekraczać 1 mln zł.
Elixir umożliwia przyjmowanie zleceń płatniczych w dowolnej godzinie w wybranym dniu tygodnia. Realizacja zlecenia jest możliwe w ciągu trzech sesji rozliczeniowych mających miejsce w wyznaczonych godzinach w dni robocze. Wyjątkiem jest dzień 24 grudnia oraz ostatni dzień roku. W tych dniach odbywają się dwie sesje rozliczeniowe. Wyjątkiem od ogólnej zasady trzech sesji jest również realizacji polecenia zapłaty. To zlecenie płatnicze odbywa się w wybrane sesje według schematu przyjętego przez Związek Banków Polskich.