Instytucja finansowa pośrednicząca w rozliczeniu międzybankowym. Izba rozliczeniowa zapewnia prawidłowość realizacji złożonego zlecenia płatniczego, w tym zmniejsza ryzyko braku jego realizacji. Izba jest podmiotem, który odbiera szczegóły zlecenia płatniczego od banku zlecającego i przekierowuje informacje do banku beneficjenta, czyli adresata rozrachunku.
Przykładem zlecenia płatniczego, w którego realizacji udział bierze izba rozliczeniowa, jest polecenie przelewu. Posiadacz rachunku bankowego składa w swoim banku dyspozycje przelewu określonej kwoty na rachunek beneficjenta. Izba rozliczeniowa centralizuje i ujednolica kroki niezbędne do podjęcia w celu realizacji dyspozycji i ostatecznego rozrachunku środków pobranych z rachunku zlecającego oraz środków deponowanych na rachunku beneficjenta.
Rozrachunek międzybankowy, obsługiwany przez izbę rozrachunkową, odbywa się w ramach systemu płatności, tj. uzgodnionych reguł i rozwiązań technologicznych, których stosowanie umożliwia komunikację między wszystkimi zaangażowanymi podmiotami. Oznacza to, że banki są uczestnikami danego systemu płatniczego, w ramach którego następuje komunikacja międzybankowa. Z kolei izba rozrachunkowa pełni funkcję tzw. facylitatora, tj. pośrednika, który ułatwia kontakt między uczestnikami.
W Polsce przykładem izby rozrachunkowej jest Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. (KIR).