Karta imienna w obrocie bezgotówkowym jest to karta płatnicza zawierająca oznaczenie posiadacza lub użytkownika, dla którego została wydana. Posiadaczem karty jest podmiot będący stroną umowy o kartę płatniczą z wydawcą. Podmiotem tym może być osoba fizyczna, prawna, jednostka organizacyjna lub inny podmiot. Z kolei użytkownikiem karty jest zawsze osoba fizyczna uprawniona do posługiwania się kartą płatniczą w zakresie usług płatniczych określonych w umowie pomiędzy posiadaczem a wydawcą karty.
W przypadku karty indywidualnej najczęściej posiadaczem, jak i użytkownikiem jest ta sama osoba fizyczna wskazana na karcie z imienia i nazwiska. Funkcje te mogą niekiedy pełnić różne osoby fizyczne. Wynika to z sytuacji, w której osoba fizyczna będąca posiadaczem karty płatniczej upoważnia inną osobę fizyczną do korzystania z karty. Osoba upoważniona jest wówczas użytkownikiem posługującym się kartą płatniczą wydaną wraz z imieniem i nazwiskiem tego użytkownika. Z kolei na karcie komercyjnej oznaczona jest nazwa podmiotu (firmy lub organizacji), dla którego karta płatnicza została wydana oraz imię i nazwisko osoby fizycznej posługującej się kartą, tj. użytkownika.
Ponadto wydanie karty imiennej oznacza, że jedynie wskazany z imienia i nazwiska użytkownik jest uprawniony do jej użycia czyli do przeprowadzania transakcji bezgotówkowych oraz wypłat gotówki z bankomatu. Przykładem karty imiennej ze względu na sposób rozliczenia jest karta debetowa, obciążeniowa, kredytowa lub przedpłacona (z pewnymi wyjątkami).
Karta na okaziciela to karta płatnicza, która nie zawiera ani oznaczenia posiadacza, tj. podmiotu będącego stroną umowy z wydawcą tej karty, ani oznaczenia użytkownika uprawnionego do przeprowadzania transakcji bezgotówkowych oraz wypłat gotówki z bankomatu.
Zgodnie z zaleceniem Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 10 lipca 2015 r. dotyczącym kart przedpłaconych, tożsamość posiadacza karty płatniczej powinna zostać zweryfikowana i zarejestrowana przez wydawcę podlegającego krajowym przepisom prawa. W praktyce oznacza to, że wydanie karty płatniczej na okaziciela, tzn. bez wskazania nazwy posiadacza karty lub użytkownika i jego uprzedniej weryfikacji jest obecnie niemożliwe. Ograniczenie dotyczy kart płatniczych działających w schemacie otwartym dającym możliwość przeprowadzania transakcji bezgotówkowych i wypłat gotówki w dowolnym punkcie sprzedaży lub bankomacie. Karty płatnicze na okaziciela nadal funkcjonują jako instrument płatniczy, jednak w ograniczonym zakresie w zamkniętym schemacie i pozwalają na dokonanie zakupu wyłącznie w ramach wybranych punktów sprzedaży lub sieci sprzedaży. Dostępne środki także są limitowane do określonych progów kwotowych o niewielkiej wartości.
Podsumowując, posiadacz karty płatniczej jest stroną umowy z wydawcą karty i podmiotem wskazanym na karcie z nazwy (zawsze dla karty imiennej, jeżeli posiadacz i użytkownik to różne podmioty) lub wskazanym na karcie z imienia i nazwiska (zawsze dla karty imiennej, jeżeli posiadacz i użytkownik to ta sama osoba fizyczna). Z kolei użytkownik, to osoba fizyczna, która faktycznie posługuje się daną kartą płatniczą w swoim imieniu i na rachunek własny lub z upoważnienia, a której dane znajdują się na karcie, bądź dane zostały pominięte (wówczas mówimy o karcie na okaziciela). W przypadku karty na okaziciela, ze względu na swoją specyfikę, nie ma wskazania na posiadacza, ani na użytkownika. Co do zasady, każda osoba fizyczna, która posługuje się kartą płatniczą na okaziciela jest jej użytkownikiem. Natomiast posiadaczem może być ten sam użytkownik, bądź inny podmiot.