Metoda rozliczania zaakceptowanych transakcji przez agenta rozliczeniowego. Polega na udostępnieniu dla merchanta możliwości akceptowania transakcji w różnych walutach, a następnie dokonania rozliczenia tych transakcji w walucie akceptacji. Rozliczenie like-for-like pozwala na uniknięcie opłat związanych z przewalutowaniem.
Rozliczenie like-for-like jest skierowane do merchantów, którzy akceptują płatności bezgotówkowe w różnych walutach w ramach jednego konta kupieckiego. Zazwyczaj prowadzą oni swoją sprzedaż na zagranicznych rynkach (np. na obszarze państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego) lub w kraju rejestracji i prowadzenia działalności posiadają wielu klientów z kartami płatniczymi wydanymi przez zagranicznych wydawców.
Rozliczenie wszystkich przyjętych transakcji do jednej waluty w sposób zbiorczy oznaczałoby konieczność nałożenia przez agenta rozliczeniowego opłaty za przewalutowanie (ang. mark-up). Ponadto wahania kursów walut mogą wpływać niekorzystnie na łączną wartość transakcji po przewalutowaniu. Zastosowanie rozliczenia like-for-like oznacza, że transakcje zaakceptowane w danej walucie zostaną w niej rozliczone. Dla przykładu transakcje przyjęte w GBP zostaną rozliczone w GBP, transakcje w USD zostaną rozliczone w USD i analogicznie w przypadku innych walut.
Takie rozwiązanie wymaga posiadania przez merchanta rachunków bankowych dedykowanych poszczególnym walutom, gdzie agent rozliczeniowy dokona wypłaty po rozliczeniu zgromadzonych środków na koncie kupieckim. W efekcie merchant otrzyma więcej niż jeden przelew. Ostateczna liczba przelewów jest uzależniona od dostępnych dla merchanta walut do rozliczeń oraz innych czynników (np. brak obrotu w EUR nie wygeneruje przelewu w EUR w danym cyklu wypłaty dla merchanta).
Warto dodać, że zastosowanie rozliczenia like-for-like pozwala na uniknięcie przewalutowania zarówno dla posiadacza karty, jak i merchanta. Posiadacz karty dzięki temu rozwiązaniu dokona zakupu w walucie rozliczeniowej swojej karty bez obawy o ukryte koszty lub niekorzystny kurs wymiany waluty. Podobnie jest w przypadku merchanta, który otrzyma przelew od agenta rozliczeniowego w walucie akceptacji transakcji, co pozwala uniknąć opłaty za przewalutowanie.