Uznanie lub obciążenie rachunku bankowego stron zlecenia płatniczego (płatnika lub beneficjenta) na kwotę wynikającą z zawartej transakcji pomiędzy tymi stronami.
Rozrachunek oznacza faktyczne przeniesienie środków z rachunku bankowego płatnika, na wskazany przez niego rachunek beneficjenta (ang. settlement). Jest to ostatni etap realizacji zlecenia płatniczego, tj. transfer elektroniczny zobowiązań stron na podstawie informacji zawartych w zleceniu płatniczym. Rozrachunek odbywa się w ramach systemu płatniczego, którego operatorem jest bank centralny (Narodowy Bank Polski). W przypadku rozrachunku pieniężnego, takimi systemami są SORBNET2 lub TARGET2-NBP. Rozrachunek odbywa się pomiędzy uczestnikami danego systemu. W kontekście rozrachunku pieniężnego jest to międzybankowy transfer środków, czyli przelew pomiędzy bankami.
Rozrachunek transakcji może być dokonywany w kwocie netto. Polega na kompensowaniu wzajemnych zobowiązań w ustalonych przedziałach czasowych, w tym z uwzględnieniem poszczególnych uznań i obciążeń każdego uczestnika, które miały miejsce w tym przedziale. Kwota finalna jest rozliczeniem netto i trafia na rachunek bankowy uczestnika bezpośredniego systemu płatniczego, prowadzony w banku centralnym. Rozrachunek transakcji może także odbywać się w kwocie brutto w czasie rzeczywistym. Ten sposób rozrachunku pozwala na transfer należności w trybie natychmiastowym, transakcja po transakcji. Oznacza to, że w tym typie rozrachunku nie występuje kompensata uznania i należności, a środki są transferowane wraz ze złożeniem zlecenia płatniczego. W przypadku NBP, zarówno SORBNET2 jak i TARGET2-NBP są systemami płatniczymi realizującymi rozrachunek transakcji w czasie rzeczywistym w kwocie brutto.