Komponent polskiego systemu płatności do rozliczania i rozrachunku zleceń płatniczych w euro. Jest to część krajowa systemu europejskiego – TARGET2. Operatorem komponentu krajowego jest Narodowy Bank Polski, będący jednocześnie uczestnikiem bezpośrednim systemu. Banki centralne państw, w których euro jest przyjętą walutą są zobowiązane do uczestnictwa w systemie. Z kolei pozostałe państwa w Unii Europejskiej nienależące do strefy euro, mogą dobrowolnie uczestniczyć w systemie. Każdy bank centralny państwa uczestniczącego jest operatorem własnego komponentu krajowego. TARGET2-NBP jest klasyfikowany jako systemowo ważny system płatności wysokokwotowych, którego zakłócone działanie mogłoby istotnie zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie gospodarki Polski.
NBP stał się uczestnikiem bezpośrednim systemu TARGET2 w dniu 19 maja 2008 r. uruchamiając własny komponent. Podstawowe zasady funkcjonowania systemu TARGET2 dla jego komponentu krajowego, zawiera Zarządzenie nr 30/2017 r. Prezesa NBP z dnia 26 października 2017 r. w sprawie sposobu przeprowadzania rozliczeń międzybankowych i rozrachunków międzybankowych. Zgodnie z zarządzeniem, uczestnikami bezpośrednimi TARGET2-NBP mogą być NBP, banki komercyjne, podmioty prowadzące zewnętrzny system płatności (np. Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.) oraz Kasa Krajowa. Każdy z uczestników powinien posiadać rachunek bieżący prowadzony w systemie płatniczym dla celów rozrachunkowych. Rozrachunek jest możliwy wyłączne w walucie euro wśród jego uczestników w krajach uczestniczących. Podmioty uczestniczące mogą dołączyć do systemu w sposób bezpośredni lub pośredni (za pośrednictwem uczestników bezpośrednich).
TARGET2-NBP jest systemem umożliwiającym transfer zleceń płatniczych z czasie rzeczywistym z rozrachunkiem brutto (RTGS). Oznacza to, że złożone zlecenia płatnicze są realizowane w trybie natychmiastowym w sposób pojedynczy, tj. bez kompensowania poszczególnych rachunków uczestników systemu, a także bez stosowania rozrachunku w trybie sesyjnym – transfer środków odbywa się z chwilą prawidłowego złożenia zlecenia płatniczego.
Szczegółowe regulacje dotyczące funkcjonowania system TARGET2 (w tym jego komponentów banków centralnych), zawierają Wytyczne Europejskiego Banku Centralnego z dnia 5 grudnia 2012 r. w sprawie transeuropejskiego zautomatyzowanego błyskawicznego rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym (TARGET2) z późniejszymi zmianami. Zgodnie z dokumentem, system ten ma istotne znaczenie dla urzeczywistniania polityki pieniężnej Unii, a także wspierania sprawnego funkcjonowania systemów płatniczych. TARGET2 posiada zdecentralizowaną strukturę, na którą składają się komponenty krajowe poszczególnych banków centralnych (w tym część NBP). W prawnego punktu, komponenty krajowe są zbiorami systemów płatniczych, które razem tworzą strukturę transeuropejskiego systemu płatności.
System TARGET2-NBP umożliwia rozliczanie i rozrachunek we wszystkie dni robocze z wyłączeniem wybranych dni świątecznych (dzień Nowego Roku, Wielkiego Piątku, Poniedziałku Wielkanocnego, 1 maja, pierwszy dzień Bożego Narodzenia, a także 26 grudnia). W dni funkcjonowania systemu, realizacja zleceń płatniczych jest możliwa od godziny 7:00 do 18:00 (tzw. przetwarzanie dzienne).